Všetky naše časopisy nájdete aj v predajnach tlače.

Torty a pokoj v duši

Baby klábosili na terase. Kávička,  nejaké slané chrumky  a pravdaže fľaštička červeného. Modrá frankovka, suchá. Inge sa smiala, už aj doktori prišli na to, že pohárik dva červeného je vlastne liek! Ich štyri decká v záhrade pod terasou mali svoj program. Mali by sme ich naučiť hrať vybíjanú, podotkla Sisa, pamätáš, my sme pri nej strávili kus mladosti a čo ešte naše mamy! Skvelá sobota! Príjemné počasie, dopoludnia dali s deckami túru na Kačín, naobedovali sa v príjemnej záhradnej reštaurácii a teraz si len tak lebedili. Naozaj skvelá sobota s vyloženými nohami.

Inge so Sisou sú kamarátky od základnej školy. Aj na gympli boli v jednej triede, na výške sa ich cesty síce rozišli, ale kamarátkami neprestali byť. A teraz sa chichúňajú na tom, že aj osud majú vlastne podobný.  Rozvedené ženské, každá po dve deti! No verili by ste?!

Svoje manželstvá rozobrali už aspoň stokrát, ale tie analýzy k ničomu rozumnému neviedli. Veď jasné, vždy sú v tej hre dvaja a vo finále ide o to, kto z koho. Ty si múdro urobila, Inge! Bola by absolútna hlúposť, vzdať sa pri delení majetku tohto baraku. Je senzačný! Jasné, hypotéka, z ktorej sa financoval, je teraz na tvojom tričku, ale ty si baba, ktorá to ustojí. Napokon, v tej vašej agentúre si prídeš na slušné peniaze, nie?! Ja som obišla iba s trojizbákom v paneláku, ale čo už! Môj bývalý nemal rozlet tvojho bývalého. Vlastne ani ambície. Kurníkšopa, prečo som sa ja vlastne vydala za takého amatéra?! Táto terasa je teda bohovská! U mňa by sme mohli trčať akurát na miniatúrnom balkóne a decká by čumeli do tabletov!

Sisa sa nejako rozohnila. Jej bývalý Vilo bol voľakedy normálny, zábavný chalan, vždy pripravený na každú somarinu. Úspešný človek v známej firme, ale potom zrazu začal otáčať, materiálne statky sú hlúposť, prežitok, dokonca predal ich auto, lebo z toho je smog, skrátka na Inge pôsobil, ako by jeho názory  na život pochádzali z akejsi sekty.  Nie, Inge to nevie presne pomenovať, ale zrazu sa z ničoho nič vzdal svojej lukratívnej pozície v tej firme a išiel dobrovoľníčiť niekam do Afriky a celú domácnosť ťahala Sisa, šikovná ekonómka tiež v zavedenej firme. Inge si spomína, ako jej Sisa povedala, že chce vyhodiť aj tie malé koberce z ich bytu, ktoré ho zútulňovali, lebo že to je nehygienická hlúposť. Keď sa vrátil z Afriky, išiel zachraňovať svet niekam do juhovýchodnej Ázie a deti a všetko bolo stále na Sise  a vtedy začala premýšľať na rozvodom. On ti je úplne iný človek, ako ten, za ktorého som sa vydala, povedala jej vtedy Sisa. Zachraňovať svet a nešťastné deti v ňom, je síce krásna idea, ale kašlať pri tom na vlastné, to je čudná rovnica, nie?!

Sisa sa rozviedla prvá. Po deviatich rokoch spočiatku vlastne super manželstva. Ale áno, jej ex bol veľkorysý pri delení majetku. Ten panelákový byt, ktorého bol spoluvlastníkom, veľkoryso prenechal exmanželke a ich dvom deťom. Auto predtým predal, ako už bola reč, ale koberčeky Sisa nedovolila vyhodiť. Nno! Výživné viac neplatil ako platil. Kašlem na to, povedala Sisa, nebudem sa ťahať po súdoch.  Či tie dve stovky eur dá, alebo nie, my prežijeme! Sisa sa vedela obracať. Po večeroch a nociach, okrem roboty vo firme robila aj účtovníctvo pre pár firiem. Fakt nechcela, aby jej deťom  niečo chýbalo a kúpila si aj auto na lízing.  Inge Sisu klasifikovala už veľa rokov ako kamarátku aj do nepohody. Bola rada, že ju má!

X  X  X

Vždy v sobotu, keď sa dalo, si urobili spoločný rodinný program, veď decká mali v približnom veku, ešte aj to! Všetky narodenia a neskôr aj narodeniny detí oslavovali spoločne. Zábava zakaždým ako hrom! Iba potom, neskôr, Ingridin muž poznamenal, nevidí sa ti ten Vilo akýsi čudný? Vždy ho odbila vetou, to sú ich veci, nemyslíš?!

Ingridin manželský príbeh bol trošku odlišný.  Andrej bol, teda vlastne stále je úspešný architekt. Veď aj tento skvelý barak nakreslil on. Inge vlastne ani dodnes nevie, čo mu na nej začalo prekážať. Spolu ten dom zariaďovali, on akceptoval aj jej, akože ženské pripomienky. Veď ju vždy obdivoval, aj to, ako sa po dvoch deťoch dostala do svojej pôvodnej podoby.  Andrej neznášal tlsté baby! Z vonkajšieho pohľadu to bolo, a istý čas aj z vnútorného, úplne ukážkové manželstvo. Napokon, Inge bola veľmi platnou súčasťou úspešnej reklamnej agentúry. Darilo sa im. Hypotéka ľavou zadnou!

Inge bola síce vždy ostražitá ženská, ale toto pri  denných stresoch akosi nepostrehla. Veď aj sex fungoval ako normálne. Andrej bol úplne taký, ako inokedy. Len raz, presne po sexe vyvalil zo seba, že sa zamiloval. A že sa chce rozviesť! Keby Inge neležala v posteli, ich manželskej, asi sa zrúti rovno na zem. To teda bola pecka! Chápete? Pomilujete sa so svojím manželom a on vám vzápätí povie, že sa zamiloval a že sa chce rozviesť?!

Nebolo to ľahké obdobie, ktoré po tej „vášní“ nasledovalo. Inge sa už pohrávala s myšlienkou, že vyhľadá nejakého psychológa, alebo psychiatra. Je toto vôbec možné? Inge bola svojím založením hrdá a sebavedomá žena. Jasné, rozvod! Keď sa raz zamiloval, tak sa zamiloval! Čo s tým už ona  narobí! Ale načo bola tá noc plná vášne?!

Nno, veci okolo rozvodu neboli úplne chutné. Andrej bol ako človek z inej planéty. Vecný a racionálny. Ako inde zamilovaný chlap! Teda ten barak, ktorý on naprojektoval a vlastne postavil., sa alebo predá, alebo môže ostať jej a deťom, ale hypotéka, tá sa už musí spláca z jej účtu. Inge si vtedy nevedela predstaviť, ako to zvládne, ale povedala, dobre, súhlasím. Viete, možno je to hlúposť, robiť takéto rozhodnutia, keď sa vám rúti svet, ale tak to bolo. Inge sa neveriacky pri tej dohode dívala na svojho chlapa a neverila vlastným očiam, že toto je ten jej Andrej, s ktorým prežila kusisko života a ktorý je otcom jej dvoch detí.

 Iste, povedala mu, tú hypotéku nejako zvládnem, neobávaj sa! V tej chvíli premýšľala iba nad tým , kde sa to všetko stratilo. Andrej, jej muž, sa zamiloval. Fajn! No, naozaj bol rozdiel medzi Sisiným a jej rozvodom. Sisin muž sa nezamiloval, on iba dobrovoľníči, hoci možno nejakú domorodkyňu si tam našiel. Andrej to povedal natvrdo. A s tým už žiadna manželka, akokoľvek milujúca, nič neurobí.

X  X  X 

Ako tak sedeli na tej terase, Sisa s Inge a decká šantili pod ňou, zrazu Ingridu napadla taká bláznivá myšlienka. Rozvinula ju otázkou. Baví ťa v tej firme byť stále taký pešiak?! Rozumieš, furt od teba niekto chce, furt musíš byť niekomu k nohe a plniť príkazy a termíny?!

No Sisa na Inge začudovane pozrela. Teraz čo máš na mysli?! Mám ísť azda na úrad práce?! Šibe ti?!

Nie, Inge nešibalo, Vlastne sa s tou, myšlienkou pohrávala už dobre dlhý čas. Išlo jej na nervy byť k dispozícii, vlastne ako to chodí vo firmách, kde vás vlastne slušne platia, ale musí byť ustavične v strehu, aby všetky jej nápady boli v súlade sa predstavami  majiteľov.

Sisa, poďme urobiť deckám palacinky! Recept mám ešte od mojej starej mamy!

X  X  X

Decká sa pri palacinkách olizovali. Pripraviť sladké potešenie nebol pre Inge nikdy problém, zručnosť a nápady zrejme zdedila po svojej, už nebohej starkej, okolo ktorej sa v detstve motala v kuchyni ustavične. Keď urobila tortu, alebo nejaký dezert, ten spieval nielen chuťovo, ale aj na pohľad. Keby mi ruky pozlátili, také nedokážem, vzdychala Sisa, lebo Inge, ako dobrá kamarátka bola na sviatky či narodeniny detí so svojimi sladkými nádhernými dobrotami k dispozícii. Taká torta, onaká torta, to bývali umelecké diela a vždy originály, výzdoba bola zakaždým jedinečná. Sisa mala z nej komplexy, mrzí ma, že ťa o to žiadam, ale ja keď sa a pokúsim, nikdy mi to nevyjde, môj čas a nie lacné suroviny vyjdú nazmar. Inge ju, kvôli je ostýchavému ospravedlňovaniu, zakaždým poslala do kelu.

Palacinky zmizli, decká odfukovali. Sisa sa už chcela zberať, ale Inge ju zastavila. Dáme ešte kávu, nie? Na terase je príjemne! A Inge vyrukovala so svojím nápadom. Že skrátka ich životy potrebujú zmenu! Sisa sa uškrnula. Nestačil ti rozvod?! Minulosť, odbila pripomienku Inge mávnutím ruky, niečo iné mi straší v hlave. A týka sa to aj teba, lebo bez teba si neporadím. A spustila podrobnosti o tom strašiaku v hlave, že v agentúre sa už cíti byť vyhorená a že do podnikania sa pustili aj menej šikovné baby, ako sú ony dve a že prvú, nezáväznú sondáž už urobila, skrátka, nechcela by si byť sama sebe paňou?! Teda my dve ako spoločníčky by sme boli sami sebe paniami! Neexistuje, aby to nevyšlo!

Sisa nestačila otvárať ústa. Jej kamarátka má už vyhliadnutý objekt, ktorý je voľný na prenájom za vcelku prijateľnú sumu, veď by si zobrali pôžičku a dali to do poriadku a kúpili zariadenie a tam by sa vyrábali také sladké zázraky, po ktorých by siahli aj luxusné hotely a samozrejme by mali aj svoju firemnú predajničku, kde by prijímali súkromné objednávky a k tomu pôvabnú cukrárničku, kde by si maškrtníci mohli aj posedieť. No, čo ty na to?!

Sisa zabudla ústa zatvoriť. Ty si čistý blázon, povedala napokon. My dve osamelé ženy, živiteľky rodín sa máme vrhnúť do takej neistoty?! Myslíš, že by nám banky požičali? Veď ty máš na krku hypotéku na dom! No vidíš, pre túto tvoju opatrnosť ťa potrebujem, kamoška! A ty o tom možno nevieš, ale ty si rodený manažér! Jasné?! A veď ja len tak, nechaj si to prejsť hlavou! A mysli pozitívne!

Decká, ideme, skríkla Sisa, ešte krútiac hlavou si smerom k Inge poťukala na čelo.

X  X  X

Tie dve bláznivé baby sa napokon do toho dali. Inge tie parády piekla vo vlastne kuchyni, fotili ich, Sisa mala na starosti výrobu reprezentačného ponukového katalógu, ktorý rozposlali do blízkych reštaurácii a hotelov a cukrární, tiež jednala s bankami a obšliapavala aj iné priestory a to obe ešte popri svojom zamestnaní, lebo pravda, účty treba platiť. Veľa toho v tie časy nenaspali,  neobišli ich ani chvíle beznádeje a pocity márnosti, ale keď  dnes, po štyroch rokov zablúdia do tých začiatkov, vnímajú ich ako jedno nádherné obdobie života. Hoci plné stresov, ale aj odkrývania skrytých rezerv netušenej odvahy, ale priniesli ten nádherný pocit, stáť na vlastných nohách. A niečo ako recept pre bojazlivé dušičky, ktoré ostávajú iba pri snívaní.

Nie žeby stresy neboli aj dnes. Nie je to tak, že peniaze sa sypú a majiteľky firmy môžu sedieť s vyloženými nohami. Stále treba prichádzať aj s novými receptúrami, nedá sa spoliehať iba na klasiku, ale v tejto disciplíne je Inge doma. Aj študuje, aj vymýšľa. A Sisa to riadi z ekonomickej stránky. Vedia sa aj do krvi pohádať pri presadzovaní svojich, aj rozdielnych názorov. Ale vedia, že kompromisy sú na to, aby sa vedeli s chladnou hlavou prijímať.

Teda netopia sa v peniazoch, ak si dakto takto predstavuje efekt v podnikaní. Nekupujú jachtu, ani bungalov pri mori. Ale pôžičky splácajú, to má Sisa pod palcom, zamestnávajú tri šikovné cukrárky, aj obsluhu v ich firemnej cukrárni a Inge už vŕta v hlave, že ak sa nič nepokazí a odbyt ich výrobkov narastie, mohli by premýšľať nad otvorením nového priestoru v centre, pod ich značkou. Spolupráca s agentúrou, ktorá pripravuje svadby na kľúč, je skvelá. A pribúdajú aj súkromníci, ktorí chystajú svadby vo vlastnej réžii. Webová stránka ich firmy je hojne navštevovaná.

No fakt! Nie je to robota od do! A napriek ustavičnému zhonu si Inge vychutnáva taký svoj súkromný pokoj v duši. Aký vie priniesť zmysluplná robota, ktorá si vyžaduje aj srdce.

Oľutovala si niekedy, že som ťa do toho zatiahla? Sisa sa zasmeje. Ty si fakt úplný blázon a nikdy ním neprestaneš byť!

X  X  X

Ingridin ex Andrej sa na jej podnikanie pozeral kvapku pohŕdavo, z výšky svojho úspešného ateliéru a vraj vydareného druhého manželstva s tiež architektkou. Stále pečieš tie torty? Taká ironická otázka! Decká sa tešia na dovolenku s tebou. Prekvapený úsmev. Neviem, či to tento rok vyjde. Ženie nás termín a tá zákazka je veľmi zaujímavá. A čo ty, Inge? Popri tortách žiadny chlap na obzore?

Taký nechutný dialóg bývalých manželov. Namiesto toho, aby povedal, že je na ňu pyšný, že sa takto nebojácne postavila na vlastné nohy a že sa jej darí. Veď to musí vedieť, že sa jej darí. A on sa na to pozerá tak, akoby klesla v s tortami v spoločenskom rebríčku. Debil je to, rozhodla sa Inge. A dosť s ním, teraz musí vymýšľať svadobnú tortu, je to objednávka pre známeho športovca, tam sa musia blysnúť!

Krásna je tá moja robota a aj tvorivá, pochválila si Inge. Sisa, poď sem, dáme si pohárik červeného ako liek! A vyložíme nohy, ako za starých, bezstarostných čias. Ukradneme si chvíľku!

pozrieť časopis