Všetky naše časopisy nájdete aj v predajnach tlače.

Smutné dedičstvo

 

Dosť odporný jesenný podvečer. Za obrovskými sklenenými stenami zmoknutá, smutná záhrada, to len umocňovalo Denisinu depresívnu náladu. Vytočil ju ten sopliak. Vôbec ho nečakala. To sa predsa dalo vybaviť jedným telefonátom. Stačilo, keby povedal, je to v suchu a ona by už vedela, čo. Ale nie, on musel prísť, zazvonil, vstúpil do dverí s víťazným úsmevom od ucha k uchu, ceril na ňu ten svoj bezchybný chrup a povedal, máme to, máme to pani Denisa, je to v suchu, môžeme pokojne spávať. A tá chudera bude ešte cálovať! Pridal lišiacky úsmev, viete, advokátske služby a najmä dobré advokátske služby dnes majú cenu zlata! Aspoň pre nás!

Ktovie, prečo ten sopliak hovoril v plurále. My, pre nás! Fajn, odpovedala Denisa, dobrá práca. Chcela, aby čo najskôr vypadol, ale on sa aj bez vyzvania nedočkavo usádzal na obrovskú sedačku, obzeral sa okolo seba, uznanlivo pokyvkával hlavou a skonštatoval, skvelé bývanie! Vkus skombinovaný s účelnosťou a luxusom. Raz budem aj ja takto bývať!

Denisa bola slušná aj proti svojej vôli, spýtala sa, dáte si kávu, alebo...Hlučne sa zasmial. Prišiel som taxíkom. Tak radšej to alebo!

Vytiahla fľašu whisky. S ľadom? Nie, čistú a dvojitú. Pani Denisa, uvoľnite sa a tešte sa! Veď sme to vyhrali, aj odvolací súd nám dal za pravdu a dobre viete, nešlo o žiadne fazuľky! Pravda, nebola to jednoduchá cesta, ktorou sme museli za tie tri roky prejsť, odkedy tá ženská dala podanie na súd. Ale načo sú paragrafy, pani Denisa? Aby z nich dobrý advokát vykľučkoval. A – musíte uznať, ja som dobrý advokát.  Najprv to boli pohyby na veľmi tenkom ľade, ale keď sa podarila výmena sudkyne, išlo to k lepšiemu. Chudera sa išla dovolávať spravodlivosti na vyššej inštancii. Ale dobrý advokát čo? Dobrý advokát sa vie zorientovať v každej situácii až natoľko, že z odvolačky bola púha formalita. Tá whisky je fajn, môžem ešte poprosiť?

Je ako had, pomyslela si Denisa. Slizký had. Ona sama sa nezúčastnila ani na jednom pojednávaní, jej muž Drahoš povedal, že to nie je potrebné, trafila by ešte niečo pokaziť, zastupuje ich predsa advokát, už to mu mal za zlé, že pripustil, aby jeho predvolali ako svedka. Keď sa vrátil z pojednávania, spýtala sa, tak ako? Všetko postupuje, ako má, len sa to dosť naťahuje, ale náš chlapík odvádza dobrú prácu. A s ňou si hovoril? Ani som na ňu nepozrel!

Náš chlapík pil už tretiu whisky a prešiel od justičnej témy k osobnejšej, ona je skrátka skvelá žena, vynikajúco vyzerá, nikto by nepovedal, že má takmer dospelého syna a v očiach má niečo, nno, tomu muž ťažko odoláva, prisadol si k nej na kreslo a začal jej hladiť koleno, tak to už bolo priveľa, prudko vstala a povedala, myslím, že by ste už mali ísť!

Do hry vstúpil jej muž Drahoš, zjavil sa potichu a nečakane, hlučne privítal návštevu a začal sopliaka vynášať do nebies, že pred mladíkom je skvelá kariéra, áno, toto bola menšia skúška ohňom, ktorú zvládol na výbornú, teda gratulácia veľká, Deniska, nalejme si všetci, veď sme víťazi!

Denise bolo nanič. Ale vždy bolo tak, ako Drahoš povedal. Tak sa stala aj konateľkou jeho firmy. Vraj pre istotu! Drahoš sa vyznal. Aj tohto sopliaka  on kdesi vypátral a stále si chválil, že mal šťastnú ruku. Stihol si pred chvíľou všimnúť, že ju šmátral po kolene?

X  X  X

Anetu telefonát jej advokáta ani neprekvapil, hoci kdesi v kútiku duše driemala nádej, čo keby motyka vystrelila? Vlastne bola rada, že na to odvolacie pojednávanie nemusela ísť, nenávidela to. Absolvovala dosť pojednávaní na okresnom súde, vždy mala z toho žalúdočnú nervozitu, advokát protistrany bol hrubý a agresívny a ten jej zas slušný a tichučký a keď na poslednom pojednávaní sudkyňa čítala rozsudok, mlela so sklopenými očami ako na pretekoch rýchleho čítania, vôbec ju nebolo rozumieť, asi to aj ona chcela mať čo najrýchlejšie už za sebou. Bol to rozsudok, ktorým ju ten developer obral o dva stavebné pozemky v lukratívnej časti mesta a ešte aj zaplatiť náklady na jeho bezočivého advokáta a to teda vyčíslili slušnú sumu, jej dvaapolročný dôchodok! Syn vtedy povedal, že treba podať odvolanie, nechcelo sa jej do toho, považovala to za zbytočné, dokázala si predstaviť, že developerove chápadlá siahajú aj do justičnej oblasti, ale syn nástojil a slušný, tichučký advokát povedal, že sa pokúsi. Nno! Iba ďalšie peniaze na súd, nie nadarmo sa hovorí, že človek presúdi aj gate.

Nepríjemná životná kapitola. Počas nej si Aneta nie raz pomyslela, že jej muž Miško sa musí v hrobe obracať. No a teraz jej slušný a tichý advokát oznámil, že, žiaľ, mala pravdu vo svojich predpokladoch, že teda prehrala aj na odvolacom súde, rozsudok jej pošle mailom a treba vyplatiť tie advokátske trovy, čo je zruba jej dvaapolročný dôchodok. Vlastne pocítila úľavu, že konečne po troch rokoch je to jasné a že sa musí usilovať túto kauzu vymazať z mysle. A developer môže oslavovať! Aj s tou jeho jemnou a krehkou konateľkou. Aj s tým bezočivým advokátom, ktorý na súde na Anetinu adresu povedal, že sa chce nezákonne obohacovať na úkor jeho klienta. Bože, len sa nedostať do spárov súdu a nehľadať na ňom spravodlivosť! Keby tu aspoň vedľa nej sedel jej muž Miško, aby sa mala s kým podeliť o svoje pocity bezmocnosti a nespravodlivosti.

X  X  X

Vlastne je to dávna história. Anetin otec pred rokmi podelil svoj majetok na vtedy desaťročnú Anetu prepísal akési pozemky ešte pred vstupom do družstva. Potom v starom režime to bolo mŕtve, zabudnuté dedičstvo, ktoré ožilo až po osemdesiatomdeviatom,  Anete jej pozemky musela ukázať staršia sestra, ktorá si ešte pamätala, kde mali voľakedy role. Pekný kúsok zeme, taká dlhá štrúdľa, neďaleko posledných činžiakov sídliska. A Aneta nebola zrejme jediná, ktorá si to územie prezerala, lebo po čase sa jej telefonicky ozval človek, žeby mal záujem o kúpu. No veď čo s tým, povedala si a Miško tiež povedal, stretneme sa, uvidíme.

Veľmi ústretový, na pohľad sympatický pán. S epickou šírkou sa rozhovoril o svojich plánoch, nejaké pozemky tam už kúpil, plánuje sceliť územie, áno, je to atraktívna lokalita pre mestské vily, má seriózny záujem, všetky potrebné administratívne úkony zariadi jeho firma a navrhol cenu za meter štvorcový. Pravda, nebude to hneď, viete, ako to dnes chodí na úradoch, vybavovačky do aleluja, všade musí človek zháňať konexie, ale to je, pravda, naša starosť.

Aneta s Miškom to povedali developerovi hneď na prvom stretnutí. Predajú, ale po reparcelizácii chcú dva stavebné pozemky pre svoje deti. Keď už to má byť taká atraktívna lokalita. Jasné, jasné, nie je problém, povedal developer.

X  X  X

A čas plynul. Jedného dňa zazvonil Anete telefón a hlas, ktorý sa predstavil aj menom inej firmy, tiež prejavil záujem o jej pozemky. A čuduje sa svete, ponuka za meter štvorcový znela o sto percent vyššie. Na osobnom stretnutí boli aj návrhy zmluvy, Aneta s Miškom si povedali, tu nie je čo riešiť, predbežne sa dohodli s novým záujemcom o kúpu, pravda, tiež s vyčlenením dvoch stavebných pozemkov.

Bolo pravdaže trápne oznámiť to pôvodnému, šarmantnému developerovi, ktorý už mal rozkreslené plány územia. Aneta s Miškom, oni obidvaja neboli veľmi disponovaní na vyjednávania, tak ho pozvali do bytu, aby mali výhodu domáceho prostredia. Developerovi najprv zmeravela tvár po oznámení, že kupcom bude niekto iný, odmietol ponúknutú kávu, áno, rešpektuje rozhodnutie o vyššej ponuke, ale veď...Môžeme sa dohodnúť tak, že vyššiu sumu akceptujeme aj my!

Trapas! Aneta s Miškom nevedeli plávať v takýchto vodách. Teraz zasa odmietnuť tamtoho druhého? Ale napokon sa Miško obrátil na Anetu, ak súhlasíš a tuto pán inžinier akceptuje novú cenu, predajme to im, s ním sa poznáme už pár rokov, jednáme spolu, vieme, že je to férový partner, bude to serióznejšie, nie?

Tak si podali ruky.

X  X  X

 Priestory firmy developera sú exkluzívne. Polohou, vnútorným usporiadaním, zariadením. Zamestnanci ako tiché myšky. Navyknuté mlčať a vykonávať príkazy. Developer Drahoš má nepochybnú autoritu. Veď dáva ľuďom prácu, to azda stačí, nie?!

Podpis kúpnej zmluvy. Stisky rúk, úsmevy. Prítomná pani konateľka firmy, reprezentatívna dáma, ktorú Aneta s Miškom vidia po prvýkrát. Zdvorilostné reči. Pani konateľka zrejme nie je dostatočne informovaná o podrobnostiach zmluvy, ktorú ma za firmu podpísať. Je úplne zrejmé, že ozajstným šéfom je developer Drahoš. Anete je tá pani sympatická. Tak milo sa vie usmievať.

No a v zmluve je napísané, že najneskôr do 3O dní po nadobudnutí rozhodnutia o umiestnení stavby kupujúci podá návrh na príslušný kataster na bezodplatný prevod 175O metrov štvorcových na predávajúceho. A že bezodplatne vybuduje siete technickej infraštruktúry k budúcim dvom rodinným domom.

Aneta podpísala. Miško povedal, veď je to v zmluve dobre ošetrené. Bezodplatne prevedie, vybuduje. Sumu za všetko budúce si developer odrátal z celkovej ceny pozemku.

Krásna pani konateľka sa usmievala nežne, mala chuť zájsť s predávajúcimi na kávu. Developer bodro, nemal chuť na kávu, máme ešte povinnosti, drahá!

X  X  X

Časť zmluvy splnená. Dohodnutá suma, síce s menším meškaním, prišla Anete na účet. V hre sú tie dva stavebné pozemky s inžinierskymi sieťami. Čas beží a Miško je chorý. Chorý s nezvratnou diagnózou. Pre Anetu najťažšie chvíle v živote. Miško myslí na deti. Ozval sa už ten, prišlo z katastra, je to už na teba napísané? Bože, Miško, nad čím ty teraz dumáš, musíš sa čo najskôr dať do poriadku, všetko chvíľu trvá, čo si zabudol?

Telefonát s developerom Drahošom. Na ikstý pokus. Konečne zdvihol. Šarmantný pán sa zmenil na agresívneho zúrivca. Aneta zdržiava, obťažuje.  Vlastne on nevie, čo od neho chce. A ak má nejaké pochybnosti, nech sa obráti na právnikov, ale jeho nech už neobťažuje.

Šok! A Aneta si po chvíli pomyslí, ktovie, či o týchto nechutnostiach vie nežná a krehká konateľka firmy. Kto je developer Drahoš spoločník? Zamestnanec? Nechce sa jej hrabať v internete. Veď je to vlastne jedno. Treba právnika!

X  X  X

Ty im to naozaj nemieniš vrátiť? To sa spýtala krehká konateľka Denisa svojho manžela developera. Tí predávajúci boli naozaj veľmi sympatickí a ty na mieste ich rodinných domov plánuješ garáže?

Nemiešaj sa do vecí, ktorým nerozumieš, oboril sa na konateľku manžel Drahoš. Ty si na to, aby si podpísala, čo treba a o ostatné sa nestaraj! Napokon, akým im! Tá chudera je už vdova!

Denisa zmĺkla. Dávno nemala ilúzie o svojom manželovi, ale toto sa jej videlo príliš. Tí ľudia boli naozaj sympatickí. Do obchodov a záležitostí firmy svojho manžela, teda pardon, svojej, sa veľmi nemiešala, o mnohých veciach nemala ani potuchy, ale do istej miery jej vyhovovalo, že žije v zlatej klietke, v nádhernej obrovskej vile uprostred pestovanej záhrady, nákupy v centrách módy, večierky vo vybraných spoločnostiach, kde jej šarmantní muži bozkávajú ruky a šeptajú lichôtky, účet nikdy nezíva prázdnotou, za taký život treba odviesť nejakú daň. Veď už mlčím, povedala nahlas.

Drahoš zvýšil hlas. Predstav si, že tá chudera to dala na súd! Že v zmluve je jasne, že bezodplatne kupujúci prevedie na jej meno! No to ma tá ženská ešte nepozná! Zoženiem takého advokáta, že ten z nej vytrieska aj posledné euro! A čo ja nepoznám nikoho na súde?!

Denisa mlčala. K tomu nebolo čo dodať.

X  X  X

 

Aneta si usrkla z kávy. Také smutné dedičstvo. Najprv o ňom prakticky netušila a potom neprakticky o časť prišla. Ešte aj inžinierske siete si odrátal zo sumy, ktorú im vyplácal. No čo, šikovný človek, dravec, to sa dnes nosí. A hľadať spravodlivosť na súde, to je dnes tenký ľad. Ten bezočivý advokát ju pomenoval ako vydieračku! Ona mu za to pošle svoj dvaapolročný dôchodok a sú si kvit!

Tie role možno jej predkovia voľakedy odhladovali, aby čosi nadobudli. Ale to je už iná pesnička. Dobre, že sa výroku odvolacieho súdu Miško nedožil, aj keď nie je ľahké, že to musí všetko niesť sama. Kľukatosť tých pagarafov.

pozrieť časopis