Roztomilá Dorota

Dorota s Emou si padli do oka hneď. V prvom ročníku hneď po prvej prednáške zašli spolu na kávu. Ema akoby sa hanbila pred perfektne a štýlovo nahodenou Dorotou priznať, že má prechodný študentský pobyt na internáte. A že je na izbe s takou dosť nemožnou babou, takou chuderou odkiaľsi z nejakej diery, a to je už vraj v treťom ročníku, no úplne nemožná, akoby ju zaujímali iba skriptá, nedá sa s ňou prehodiť nijaké normálne slovo. Nepremýšľala si nad privátom? Ema sa začervenala, zmĺkla, ale potom vsadila všetko na jednu kartu, ostýchavo začala zverejňovať diagnózu ich rodiny. Veď Dorota už nie je cudzia a vyzerá byť empatická. A Ema si pomyslela, aspoň sa mi uľaví, keď to dostanem zo seba.

Už po prvých vetách Dorota kývla na čašníka, takáto vec chce nejaký drink, pozývam ťa na mojito, tu ho robia skvelé, s pravým kubánskym rumom, mám to odskúšané. Dorota vyzerala ako sympaticky, tak svetácky, Eme sa videlo až neskutočné, že sa upriamila na ňu, že si akurát ju vybrala na fakulte za priateľku.

No, veď ich rodina bola dosť čudná, to teda Ema vedela. Ale do takých mojich pätnástich to s našimi vyzeralo celkom v pohode, nič nám so sestrou nechýbalo, mama vyhľadávaná lekárka, otec právnik, financie neboli problém, ale drahá mama začala vystrkovať rožky, akoby padla do druhej puberty, doma bola stále menej a o chvíľu bolo v našom meste verejným tajomstvom, že sa vláči s jedným vplyvným podnikateľom. Nie, otec nerobil výstupy, je to inteligentný chlapík, vlastne aj fešák, a tak mame navrhol, že keď ju nové city ovládli až natoľko, tak nech požiada o rozvod, že nebude on preto skákať z okna, lebo ani on už nemieni existovať v takomto ponižujúcom postavení. Deti sú už dosť veľké, deti pochopia.

Medzitým na stole pristálo mojito. Dorota nedočkavo zdvihla pohár. Ťuknime si! A pokračuj, vyzerá to ako evitovka s príchuťou detektívky. Rozviedli sa?

Ema sa napila. Fakt je to dobré, vyznáš sa! Jasné, že sa rozviedli, aj keď sa to celé ťahalo poldruha roka, mamička sa naťahovala o majetky, asi nechcela byť pred pánom podnikateľom s holým zadkom a chápeš, medicína nie je špičkovo platená profesia, väčšina toho, čo nadobudli počas manželstva, išla z ockovej advokátskej gáže. Ale napokon mávol rukou, nechal mame a teda aj nám dom, zobral si svoje auto, obleky, počítač a vyparil sa.

Vy sa nevídate? Ale áno, občas, možno teraz to bude častejšie, keď žijeme v jednom meste. On sa totiž vyparil načisto, ktovie, možno mal malomestské komplexy, že mu jeho žena nasadila parohy, v malom meste to bola udalosť, necítil sa tam komfortne, tak zdvihol kotvy a udomácnil sa v Bratislave. A to on nástojil, aby som išla na internát, že on má naň skvelé spomienky, bez internátu človek nezažije pravý študentský život.

Zaujímavý chlapík, ten tvoj rodič, aj keď sa mi vidí, že jeho myslenie trošku páchne starosvetskými názormi. Ja som síce z o dosť väčšieho zapadákova, ako ty, ale rozhodne by som sa tam nechcela vrátiť natrvalo. A internát? To by bola moja smrť. Ozaj, zabudla som sa zmieniť o tom, že bývam s frajerom, ítečkár v zahraničnej firme, má prenajatý parádny byt, ale už sa mu vo vychytenej lokalite stavia vlastný, skrátka internát je pre mňa nula bodov. Dáme ešte jedno mojito? Kamošky nadosmrti! Aby som nezabudla. S tvojím rodičom by som sa rada zoznámila, čosi mi navráva, že je to zaujímavý chlapík. Či? A nad privátom premýšľaj! Možno spolu tvojho rodiča uhovoríme, že dnes je iný svet a internáty sú aut, nuda s nízkym životným štandardom. Veď keď je dobrý advokát, z takej gáže môže cvaknúť nájomné.

Cestou na internát sa Ema v duchu vytešovala, že jej osud prihral do cesty Dorotu, takú senzačnú kamošku. Len škoda, že je vlastne zadaná, ktovie, či jej pri frajerovi ostane dosť času aj na ňu. Už bola pred internátom, keď jej cinkol mobil. Mama. Uplakaný hlas. Že kedy sa ukáže doma, lebo sa dejú hrozné veci. Alino, to ako ten jej drahý, s ktorým sa mali brať, iba sa čaká na jeho rozvod, lebo jeho Xantipa ho chce obrať o všetko, lieta v problémoch. Už ho vypočúvali na polícii. Dcérenka drahá, musíš mi pomôcť! Ale ja neviem ako, mami! A teraz mám školu, plné dni, neviem, kedy sa dostanem domov. Veď máš tam Hanku, nie si sama, to sa nejako utrasie, uvidíš!

Mama je fakt úžasná. Svoj život riešila egoisticky, nebrala ohľad ani na otca, ani na ne dve. A teraz že, musíš mi pomôcť. Ako? Čo má ísť na políciu a povedať, že onen Alino podnikateľ je bezúhonný muž?! Nikdy jej nebol sympatický, bola k nemu zdvorilá len kvôli mame. Dopekla aj s takou rodinnou diagnózou. Zavolá otcovi, že už je tu dva týždne. Žeby mohli dať nejaký obed, alebo večeru. Veď je tatíčko, nie? On sám sa zatiaľ neozval. Iba predtým jej poprial krásny internátny život. Ale aj tak cítila, že má k nemu bližšie, ako k mame.

Príjemný pocit z posedenia s Dorotou bol preč. Na izbe tá chudera v teplákoch sedela nad skriptami a bože, veď je iba začiatok semestra. Nuda na zbláznenie! Ešte že je na svete Dorota!

X  X  X

Dorota bola naozaj fajn kamoška. Aj keď mala frajera, vôbec Emu nezanedbávala, veď čo on, večne je za počítačom, večne trčí v tej firme, že zlato, peniažky nepadajú z neba, treba ich zarábať, mysli na náš krásny nový byt a ty tiež podchvíľou potrebuješ nové handry a nie hocijaké, nedá sa všetko! Taký je on pragmatik, dakedy ma ide z neho poraziť! Ale miluje ma nadovšetko! Chceš si ho vziať? Emina otázka bola nesmelá a odvážna súčasne. Dorota sa zasmiala. Všetko je vo hviezdach, kamoška! A tvoj rodič, čo? Kedy ho predvedieš? Obzeráš sa už po bytoch na prenájom?

Ema sa zasmiala. Volala som mu, je teraz v časovom strese, ale že na budúci týždeň v sobotu dáme spolu obed, alebo večeru. A on má nejakú babu? Ema pokrčila plecami. Nezveril sa.

Tak vieš čo?! Ty mi dáš vedieť, kde budete sedieť a ja sa tam akože úplne náhodou zjavím, bolo by blbé, aby si tam trepala aj mňa, takto to bude parádna náhodička! Ema prikývla, hoci jej preletelo mysľou, že Dorotu ani len nenapadlo, aby ju zoznámila so svojím frajerom. Ale veď otec nie je frajer!

Keď prišla sobota, všetko začalo prebiehať podľa vopred pripraveného scenára. Otec vyzeral fajn, mladistvo, vôbec nie taký uštvaný, ako posledné roky doma. Mal taký podmanivý, bezstarostný úsmev. Myšlienkou o podnájme nebol nadšený, akoby chcel dcére dopriať rovnaké internátne zážitky, aké uchovával v pamäti on. Veď on sám býva ešte v podnájme, ale už zložil zálohu a jeho budúci byt sa už začal stavať. Tam potom budeš môcť byť ako doma, povedal Eme.

Boli akurát po polievke, Ema opisovala dojmy zo zážitkov na fakulte, keď sa ako veľká voda zjavila Dorota. Čauko, no toto je náhoda, idem okolo a mala tu sedieť moja známa, ale nevidím ju tak... Emin otec je galantný človek, hneď vstal, Ema ich predstavila, on odsunul stoličku, počkajte pri nás na známu, keď ste, ako Ema vraví, najlepšia kamoška, bude mi cťou, čo vám môžem objednať?!

No Dorota bola roztomilá. Pusa jej išla jedna báseň, preskakovala z témy na tému, Ema postrehla, že otec je z nej očarený, potom zrazu vstala, že jej cinkol mobil, prepáčte, povedala, toto musím, vzdialila sa k oknu, akože telefonovala, a potom že, moja známa mi teraz volala, že jej niečo do toho prišlo, tak ja pôjdem, nechcem rušiť rodinné posedenie, Ema sa v duchu smiala, ako to Dorota vierohodne všetko hrá, ale otec ju presviedčal, že kam by chodila, či jej je s nimi zle, no tak sa dala uhovoriť. Nie, jesť nebude, ale pohárikom prosecca teda nepohrdne, otec objednal celú fľašu a Ema si povedala, je to celkom príjemný večer. Napokon povedal, že s tým financovaním podnájmu pre Emu bude uvažovať. A Dorotina roztomilosť nabrala už vyššie obrátky, že sa jej ani veriť nechce, vy vôbec nevyzeráte ako Emin otec, nezainteresovaný by povedal, že ste jej partner, fakt, dušovala sa. A otec lichôtky oplácal, vy, Dorotka, pri vašich danostiach, či prednostiach iste nemáte o nápadníkov núdzu! Dorotka sa koketne zachichotala, a to sa už Ema nezdržala, Dorotka má predsa vážnu známosť! Tá ale jej poznámku zahrala do autu a debatu posunula smerom k tomu, že vždy jej imponovali zrelší, ale dušou mladiství muži.

Dopili fľašu, bol čas na odchod. Otec zaplatil a objednal taxík. Emi, najprv teba na internát a vás, Dorotka, ak dovolíte, na vašu adresu.

Jasné, povedali obe takmer súčasne. Vďaka za skvelý večer, dodala spôsobne a roztomilo Dorota.

X  X X

No! Veci v Eminom živote nabrali akýsi rýchly spád. Štúdium brala poctivo, a to bralo veľa času, akosi si spočiatku ani neuvedomila, že kamoška Dorota sa jej vzďaľuje, veď nebolo čo riešiť, aj ona sa musí učiť a má frajera a tak. Otec mal tiež veľa práce, že nevie, kde mu hlava stojí a musí aj veľa cestovať, len čo sa trochu uvoľní, dá jej vedieť a posedia spolu. Mama nariekala do telefónu, že ostala sama, stále nerozvedeného Alina zobrali do väzby, ona fakt netuší, čo mu dávajú za vinu, ale je z toho na prášky! Ema sa dosť cítila sama, jeden chalan z fakulty sa ju snažil utešovať, ale to vôbec nebolo aktuálne, to by bol vzťah nasilu a na také Ema nemala nielen náladu, ale ani predpoklady. S Dorotou to bola konverzácia iba  v škole, taká nezvykle neosobná, ako s hocikým iným.

Po čase jej otec zavolal. Žeby si mali spolu sadnúť. V sobotu na starom mieste. Ema sa zasmiala. Aké staré miesto? Veď sme tam boli iba raz, pred niekoľkými mesiacmi. Vieš, keď sa tam zjavila Dorota. Otec nereagoval, iba že tak v sobotu sa vidíme.

Keď Ema vstúpila do toho podniku, myslela si, že sa jej sníva. Otec tam sedel s Dorotou. Vari zasa nejaký pripravený scenár?! Usmiala sa na nich, vy ste tu dvaja?! Ale to bol Emin posledný úsmev v ten večer. Dorota nebola utáraná ako zvyčajne, nechala hovoriť iba otca a išlo to z neho ako z chlpatej deky. Že skrátka veci sa vyvinuli tak, ako sa vyvinuli. Že on a Dorotka, že skrátka... Tak to je. Nechcú ju šokovať, ale... Budú sa brať. Dorotka čaká dieťa. A ja som rozvedený, vlastne slobodný muž, takže...

Dorota mlčky sedela a dívala sa na obrus. Tá skvelá kamoška, s ktorou si hneď padli do oka. A padla do oka aj otcovi. Bože! A čo tvoj frajer?! Nechaj to tak, napomenul ju otec. To je minulosť! A Dorota mlčala.

Ema sa nedokázala dôstojne ovládnuť. Vstala. Vďaka za informáciu. Rodina je bohatšia o novú diagnózu! Si roztomilá, fľochla na Dorotu a odkráčala, aby nevideli slzy, ktoré sa jej pchali do očí. Veď toto! Šok prejde a ona sa bude musieť nejako postaviť k novej informácii. Čert aby to vzal! Roztomilá Dorotka!

pozrieť časopis