Diáre s citátmi a krížovkový Kalendár 2022 už v predajniach tlače, alebo kupujte tu:-)

Poníženie druhou mladosťou

Zuzana by rada pocítila v rukách takú ľahkosť, s ktorou by všetko hodila za hlavu, ale zvierala ju iba ťažoba, ktorá jej život obrátila dosť naruby. Vždy sa považovala za dostatočne sebavedomú, sebaistú ženu, ale toto sa nedalo spracovať s úsmevným nadhľadom. Darmo sa premeriavala v zrkadle, ktoré napovedalo, že na svoj vek vyzerá vlastne celkom dobre, hoci nikdy nemárnila čas chorobným sledovaním momentálnych módnych trendov. Ale raz darmo, kalendár človek neoklame, päťdesiatpäť je päťdesiatpäť, s tým nič nenarobí. Dobre! Ale to má teraz vygumovať celý svoj doterajší život a tváriť sa, akože nič, také veci sa predsa stávajú?! Že nie je ani prvá ani posledná?!

Cítila sa ponížená. Zradená a ponížená. A sama. Dcéra Monika, ktorá žije v Kanade, ju síce podporuje na diaľku, vďaka za vymoženosti nových technológii, môžu sa cez skype aspoň takto vidieť, ale to je také... napriek zrakovému vnemu v podstate umelé, Zuzana si ju nemôže objať a vyrevať sa aspoň v jej náručí. Zakaždým sa ale pri takýchto pocitoch pokarhá, že nech sa prestane správať ako nejaká sentimentálna krava, Monika má predsa už svoj život, prečo by mala liečiť mamine boľačky. Vraj otcovi povedala svoje. A? Vari sa dačo zmenilo?! Ani náhodou, voľakedy sa jej Fedor ocitol v ošiali, z ktorého sa vonkoncom nechcel odpútať, iste Monike dôvodil, že je predsa už dosť veľká, dospelá žena a že také veci sa predsa stávajú aj v lepších rodinách.

Nie, Zuzana si nevedela poradiť so svojim pocitmi. To ale neznamená, žeby sa uchyľovala k hystérii. Vlastne sa obdivovala, že až tak hlboko neklesla. Je predsa inteligentná žena, to rozvodové poníženie zvládla celkom dôstojne, ako sa patrí. Hoci ten voľakedy jej Fedor si mohol odpustiť taký dosť nechutný prešľap, to divadielko, keď sa na súd dostavil aj s ňou, jej brucho Zuzana ošacovala na sedem mesiacov. Prečo to urobil? Chcel sa pred Zuzanou popýšiť, aký je on ešte sakra chlap?! Alebo sa obával, že Zuzana vyrukuje s nejakými rozvodovými priekmi a tú svoju tam dotiahol ako predmet doličný, že veď aha, pani sudkyňa, moja nastávajúca je v tom, bude rodiť a ja by som rád, aby sa dieťa narodilo do kompletnej rodiny ako sa patrí?!

A veď to vlastne bolo jedno. Zuzana predsa vyslovila stručný súhlas s rozvodom. Nebude sa zosmiešňovať argumentáciou takmer tridsaťročného manželstva, veľkej lásky, vzájomného porozumenia, dôvery, vydarenou úspešnou dcérou, veď áno, nebude sa zosmiešňovať. Predsa sa na svet pýta ďalší potomok toho pána v rokoch, skrátka vzťahy treba aj na papieri uviesť na pravú mieru. Jedno manželstvo končí, druhé môže začať.

No, ale nie je zvláštne, že ten voľakedy jej Fedor sa jej v tej pochmúrnej budove súdu ani len neprihovoril, len kývol hlavou na pozdrav, akože sa vidia náhodní známi?! To teda Zuzanu dosť naštvalo a odpustila si teda aj ona priateľský pohľad na svoju nástupkyňu. Veď nepadla na hlavu, čo im mala zaželať šťastie?! Pch! Ale nie, žiadna hystéria!

Sudkyňa vlastne nemala veľa práce, vôbec nie problémové rozvodové pojednávanie. Všetko bolo jasné, potvrdené dohodou oboch strán, tak vyriekla ortieľ, že toto manželstvo sa rozvádza.

Nie, žiadna porozvodová kávička. Na chodbe súdu opäť iba kývnutie hlavou. Fajn, tak to by sme mali, pomyslela si Zuzana a cítila také zvláštne prázdno, akoby to, čo sa práce odohralo, sa netýkalo jej, ale niekoho úplne iného.

To doľahlo až potom, keď sa ocitla doma, v byte, ktorý si pamätal takmer celé ich manželstvo, skončené aj de facto pred chvíľou. V byte, ktorý Fedor, ale opustil už pred nejakými mesiacmi. Také zvláštne prázdno.

X  X  X

No a čo! Naliala si za štamperlík nejakého koňaku, ktorý tu ostal ešte po Fedorovi a vytiahla z kabelky škatuľku cigariet, ktoré kúpila cestou. Na balkóne si zapáli, hoci prestala s fajčením už pred rokmi. Predsa sa patrí nejako osláviť znovu nadobudnutú slobodu! To je ale irónia, uškrnula sa.

Cigareta jej vôbec nechutila, v polovici ju zadusila v popolníku. Do akých póz sa to silí?! Cigareta a koňačik sú falošní sprievodcovia prázdnoty. Či smútku?! Dnes by sa mala ozvať aj Monika. Pochváli sa jej? Aká bola hrdinka?! Či aj to, s akou nehou sa voľakedy jej Fedor akože nepozorovane zadíval na bruško tvojej nastávajúcej macochy, Monči?! Tak toto je fakt smiešne. Ich dospelá, vydatá dcéra bude mať macochu! Iba o pár rokov staršiu. No to je naozaj do popuku!

Zuzana s nechuťou pozrela na otvorenú škatuľku cigariet, zbalila ju do kabelky, zajtra ich zoberie do práce, mladý kolega, ktorý sa podieľa s ňou na výskumnom projekte sa poteší, ten vie fajčiť s chuťou. Ako voľakedy v dávnoveku Zuzana!

Napriek prísnemu zákazu sa jej predsa začali tisnúť do hlavy spomienky. Ale tie sa viazali na Fedora, ktorý bol voľakedy a to dlhý čas jej. Nikdy neoľutovala, že svoj život spojila akurát s ním, hoci sa nedá povedať, žeby sa iní nápadníci nevyskytovali, ale Fedor zvíťazil. Neskutočná chémia medzi nimi fungovala. Pravda, niektoré kamarátky ju odrádzali, že veď je krpatý, keď si dáš ihličky, si vyššia od neho, ale to boli argumenty bez šance. Smiala sa len, a čo, veď aj Sophia Loren sa vydala za nižšieho muža.

Neskutočná chémia, neskutočná láska. Načo také tajomné, intímne detaily dakomu vešať na nos. A okrem toho Fedor bol partner aj na diskusiu. Vzdelaný, rozhľadený, sčítaný, inteligentný. Ba aj manuálne zručný. Veď ich chalupu zrekonštruoval v podstate sám. Múdra hlava a zlaté ručičky, úplne super kombinácia a k tomu tá chémia. Ale nie žeby sa Zuzana sem-tam neodula. Ale ich, dakedy aj prudšie výmeny názorov, treba dodať, že zvyčajne pre taľafatky boli vlastne korením ich vzťahu. Fedor je sebavedomý muž, ale občas mu bolo treba pripomenúť, že je dôležité, nielen kvôli jeho postaveniu v IT firme, ale aj kvôli jemu samému, že čo má na sebe. Jeho oblečenie musela fakt manažovať Zuzana.

Veď áno, šťastne sa žije človeku, ak ho neopúšťa pocit, že žije plnohodnotný život. Darilo sa jej aj v práci, jej zmysluplnosť podčiarkovali citácie v prestížnych odborných, aj zahraničných časopisoch. Trošku ich škrelo vlastne oboch, že po Monike neprišlo ďalšie dieťa, v tomto smere sa vyskytli zdravotné komplikácie, ale vďaka bohu za Moniku. Šikovné, vydarené decko!

Dobre je na svete, keď sa človeku vidí, že mu nič nechýba, že všetko je ako má byť!

Až po rokoch prišli dva zásadné zvraty. Ten prvý, keď Monika oznámila, že privedie domov Bena. Mami, ty tomu budeš rozumieť, zoznámili sme sa počas leta v Kanade, je skvelý, uvidíš. Uvidela. Bol to fajn chalan, Moniku hltal očami, aha, chémia, pomyslela si Zuzana, s tým človek nič nenarobí. Ibaže to znamenalo, že ich jediná dcéra je rozhodnutá žiť s Benom v Kanade. Tento fakt s Fedorom trávili iba ťažko. Ale veď lietadlá lietajú a je tu mobil a je tu skype, odľahčoval to Fedor.

Po svadbe a odsťahovaní sa Moniky, ostali sami dvaja. No, a môžeme si užívať ako zamladi, smial sa Fedor.

Ten druhý zvrat začal tak nebadane. Veď čo, Fedor aj keď nemal basketbalovú výšku, bol šarmantný muž, ale akoby si to až teraz začal uvedomovať. Začalo mu záležať na tom, ako vyzerá v akom oblečení, tak dosť nepochopiteľne sa začal zaujímať o to, čo je trendy v mužskej móde. Tieto signály Zuzana podcenila, robila si z nich žarty. Hoci na druhej strane bola rada, že jej muž na priam staré kolená začal o seba dbať.

Pravda, signály narastali. Viac ako zvyčajne sa zdržiaval akože v práci, viac ho limitovali služobné povinnosti, pribudlo aj nezvyčajné víkendové školenie v zariadení kdesi na strednom Slovensku, a to predtým prišiel s nákupom oblečenia, ktorý urobil sám, inokedy také veci aspoň konzultoval so Zuzanou. Žasla. Panebože, veď ty si sa na to školenie vyfintil ako raper Rytmus na vystúpenie, ešte by si sa mal ovešať nejakými šperkami. Fedor zareagoval podráždene, akože ona tomu nerozumie. A čo bolo krikľavé, postupne sa takmer prestali spolu zhovárať okrem bežných, denných vecí, ich debatné krúžky úplne zanikli. A úplne najkrikľavejšie to, že prestal vnímať Zuzanu ako svoju partnerku aj v intímnych záležitostiach. No stále sa usilovala pripisovať to veku, veď už má päťdesiatosem, darmo, búrlivé milostné časy sú minulosťou,  veď to je zákonité.

Takto to išlo pár mesiacov, až napokon Fedor vyšiel s pravdou von. Že je mu to ľúto, ale skrátka, život je už taký, aj krátky a jemu sa stalo také čosi nevídané, že nech mu Zuzana odpustí, ale on padol do lásky inde a nevie s tým nič urobiť a vlastne ani nechce. Veď ich dcéra má už svoj život a tak ich nedržia spolu nejaké výchovné povinnosti a teda... Že teda sa chce rozviesť.

Zuzana vtedy onemela. Isteže, mala už podozrenia, inštinktívne cítila, že sa s Fedorom deje nejaká druhá mladosť, ale prižmúrila oči, na mužov to v takom veku aj zvykne prísť, vybláznia sa a potom dajú na misky váh, čo bolo a čo môže byť a preváži tá rozumná alternatíva. Teda nie žeby jej Fedorove premeny nešli na nervy, ale spoliehala sa, že sa vybúri a všetko prejde. Druhá mladosť predsa netrvá naveky. A teraz len tak povie, že sa chce rozviesť.

Onemela, ale hystériu zahnala do kúta. Ani sa nepýtala, ktože je tá šťastná vyvolená. Lebo dodal, že to všetko súri, lebo čaká dieťa!

No zbohom, ozvala sa. Zbláznil si sa? Vieš, koľko máš rokov?! Toľko mávajú dedovia! Urazil sa. Dnes je to už bežná vec, mať deti v takom veku a...

Nechcem viac nič počuť, povedala a plesla dverami na izbe.

O dva dni si pobalil veci a pobral sa, teraz plesol dverami on. Ani sa nespýtala, či je tá jeho majetná, či má kam ísť. Len predtým povedal, že auto si pravdaže berie. Veď ty nešoféruješ. To bola pravda.

Veci teda nabrali spád, rozvod súril, lebo bruško rástlo. A dnes ich rozviedli, ona mala česť to bruško zazrieť. Komunikácia s Fedorom nulová, bol načisto v ošiali. Iba kývnutie hlavou na pozdrav. Po toľkých rokoch manželstva dosť nechutná prezentácia druhej Fedorovej mladosti.

Keď sa ozve dnes Monika, povie jej, že sa o ňu nemusí báť. Že sa s tým popasuje a nemieni skákať pod vlak. Je predsa silná, sebavedomá žena a na svoj vek vyzerá obstojne. Vyženie zo seba to poníženie, ktoré jej Fedor uštedril.

pozrieť časopis

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie