Diáre s citátmi a krížovkový Kalendár 2022 už v predajniach tlače, alebo kupujte tu:-)

Nevymýšľaj láska!

Eliška milovala také chvíle, keď sa pri prechádzke lesom, ktorý mali celkom blízko ich domu, jej malý, iba šesťročný syn Samko pýtal na mená niektorých kvietkov a ona okamžite odpovedala a tak z rozmaru pridala aj latinské názvy. Samko sa tomu vedel roztomilo čudovať a vedel pridať aj pochvalu, ty si ale múdra, mami! Uznajte, koho by neroztápalo také ocenenie zo synčekových úst. Ty si ale múdra, mami! Trojročná Lenka, už vybehaná sedela v bugine, usmievala sa, ale vek jej nedovolil sformulovať takú pochvalu. A usúdila, že ešte je priskoro, aby Samkovi tak zoširoka začala vysvetľovať, že nie je taká podľa neho múdra z ničoho, že vyštudovala botaniku na prírodovedeckej fakulte, že to mal byť jej chlebíček a že mala ako botanička pred sebou kariéru na vedeckom pracovisku. Kde jej profesor, uznávaná vedecká kapacita povedal inými slovami čosi podobné, ako jej Samko, keď sa múdrila s latinskými názvami. Keď nastúpila, ten profesor povedal, že tuší v nej istý potenciál a pribral ju do svojho tímu, pravda, so zdvihnutým varovným prstom, že ju pravdaže čaká tvrdá robota. Eliška často spomína na ten pocit, cítila sa ako v siedmom nebi. Už sa videla, ako chodí do terénu na výskumy, ako objavuje možno dosiaľ nepoznané rastliny, ako publikuje v prestížnych odborných  časopisoch, ako dáva dokopy encyklopédiu flóry. To by pravda ale musela Samkovi prezradiť aj to, že nič z jej predstáv, z jej snov sa neudialo, že sa to scvrklo akurát na to, že mu teraz kvietky pomenuje aj po latinsky a on je taký zlatý, že to ocení, že jej povie, ty si múdra, mami! Je to rozkošné, ale Eliška predsa nebude tajiť aj sama pred sebou, žeby slová ocenenia najradšej počula z úst vedeckých kapacít, napríklad pána profesora, ktorý jej robil aj konzultanta pri diplomovej práci. A že to tak nie je, musela by Samkovi priznať, že to vlastne zapríčinil on a jeho malá sestrička Lenka tým, že prišli na svet, urobili ju mamou a hotovo! Jasné, že Samko by také veci ťažko chápal, možno by ju začal v tej svojej malej hlávke podozrievať z toho, že ho neľúbi a že ho nechce a že oni dvaja s Lenkou jej prekážajú, zavadzajú. Ako by mu vysvetlila, že to je poriadna hlúposť, že to celé je ale úplne ináč?! Nie, to by jeho hlavička nevedela stráviť. A dospelá hlava jej muža Romana to stráviť nemieni. Nechce. Je to tvrdá hlava!

Samkovi sa zapáčila tá hra na múdru mamičku. Ustavične dobiedzal, nech mu pomenúva kvietky a Elišku akosi prešla chuť. Stačilo, povedala prísne, otočíme sa a pôjdeme domov. Už sme dlho vonku a mamička má doma plno roboty. Zabudol si, že mi chceš pomáhať nakladať špinavé veci do práčky? A že na palacinky, ktoré napečiem, budeš natierať džemík? Tak vidíš, musíme sa vrátiť! Dosť bolo botaniky, pomyslela si Eliška trpko. Roman volal pred dvomi hodinami. Že sa bude usilovať, ale že nevie, či sa mu to podarí, aby sa vrátil večer domov. Že to nemá konca, že sa to celé naťahuje a možno bude musieť prespať v hoteli a veci sa doriešia zajtra, ale že sa bude usilovať. Fajn, už si na také zvykla. Roman sa naháňa, má toho veľa a keď chce firmu udržať nad vodou, ináč sa nedá. Eliška to vie, Eliška to chápe, že sa on nemôže roztrhať. Veď on je vo svojom živle, pláva v tom biznisovom svete ako ryba vo vode, toto by ona nedala. Ale možno by dala iné veci, keby... Keby nebola doma priviazaná. Miláčik, chýba ti niečo? Roman vie byť nežný, keď si Eliška občas zahundre. Splním ti každé želanie! Keby mu v takej chvíli povedala, že chce nové auto, je schopný okamžite začať konať v tej veci. Len jedno želanie, jedna téma je tabu. Po jednom Romanovom nečakanom výbuchu ju už Eliška ani neotvára. Vtedy akoby ho popadol amok. Absolútne nebol schopný pripustiť alternatívu, že by Eliška išla pracovať, že deti im celkom už vyrástli. Absolútne nie! A čo sa jej počas toho výbuchu najviac dotklo, bol fakt, že vlastne zosmiešnil jej odbornosť, botaniku, ktorú vyštudovala, až pohrdlivo poznamenal, že svet, že civilizácia čaká na to, koľko akých byliniek poráta na lúke. Bol pyšný na to, čo robí on a bol v tom dobrý, to predsa ona nikdy nespochybňovala, ale že takto znevažujúco sa vyjadril o botanike, o ktorej dokopy nič nevedel, to sa jej dosť dotklo. Nie, neurobila scénu, na také ona nebola. Ale uložilo sa jej to do hlavy. Pravda, keď ešte spolu chodili, utrúsil sem-tam nejaké fóriky, keď sa chcela predviesť a spomenula čeľade, áno, smial sa a ona to brala akože nech je sranda, veď ho milovala ako koňa, ani na um je nezišlo, žeby sa Roman tomu vysmieval. On, vyštudovaný manažér, ktorý začal písať už hneď skraja úspešné kapitoly. Mal skrátka taký neomylný nos! A bol zábavný, vedel si uťahovať aj sám zo seba, tak ju ale vôbec nevyrušovalo, keď si uťahoval z jej rastliniek. Milovala ho ako koňa a bolo.

Bože, kam sa až zatúlali jej myšlienky, ako schádzala s deťmi z lesa k ich domu. Až ju pritom vyrušovali Samkove všetečné otázky. Otriasla sa zo spomienok. Čakajú ju palacinky, ktoré decká milujú a ten normálny mamičkovský večerný kolotoč. Po večeri sprchovanie detí, nekonečné rozprávky a keď konečne decká zaspia, dotrepe si žehliacu dosku pred televízor. Taký dosť bežný záver dňa. Roman sa iste dnes nevráti. Má toho veľa. Plus zodpovednosť za ľudí, ktorých zamestnáva. Ťažko mu potom mať za zlé, keď si ho s deťmi príliš neužijú. Ale žeby Eliška oplývala nejakou spokojnosťou, to sa naozaj nedá povedať. Ale ani to, žeby nemilovala svoje deti, alebo Romana. Iba si, napriek všetkému, predstavovala svoj život trošku ináč.

X  X  X

Decká sa zalizovali od dobroty, obe palacinky milovali, takou večerou sa im Eliška zakaždým vedela zavďačiť. Na vymýšľanie rozprávky jej ale dnes neostala energia, vytiahla takú milú knižku Ako sme s Ťukťukom tukťukovali, Samko sa až zadúšal od smiechu, malá pri nej zaspala a hoci Samko nástojil, že ešte jednu, Eliška nekompromisne knižku zatvorila a dala mu pusu na dobrú noc. Veď už pôjdeš do školy a musíš narásť veľký, tak spinkaj!  Raňajšia práčka už vyschla, dá sa do toho, nech sa bielizeň nenakopí. Dvere museli ostať privreté, aby dolu začula, keby dačo. A uvarila si kávu, zapla telku aj žehličku.

Cinkol mobil. Najprv zahundrala, potom sa potešila, keď zbadala, že je to Nataša. Jej spriaznená duša ešte z ústavu, z jej prvého a jediného pracoviska. Tá spustila, že sú kdesi na východe v teréne, že úžasná flóra, mali dnes dobrý deň a že hoci je uťahaná ako kôň, majú celá partia dobrú náladu, odmenili sa fľaškou vína, že všetci pozdravujú. A ty ako, moja? No čo jej na to má Eliška povedať. Všetko po starom, deti sú zdravé a zlaté. Nataša sľúbila, že sa niekedy zastaví aj so synom, nech sa decká vybláznia, u vás je kde. Že keď jej to vyjde, lebo fúra roboty a ešte tá ašpirantúra, nevie, kde jej hlava stojí.

Po tom telefonáte zasa padli na Elišku ťaživé myšlienky. Nataša je v teréne, Nataša robí ašpirantúru. A tiež má dieťa a zvláda. Pravda, Eliška má dve, ale to na podstate veci nič veľmi nemení. Opäť sa jej pred očami vynorí nahnevaná Romanova tvár, keď spomenula, že by sa rada išla pracovať, že Samko už pôjde do školy a malá by mohla do škôlky, medzi deti a ona...To nemyslíš vážne, vyštekol Roman, vari sme na tom tak zle, aby naša rodina bola odkázaná na tú smiešnu almužnu, ktorú by ti za tie botanické somarinky vyplácali?! Chýba ti niečo?! No povedz, čo ti chýba?! Žiješ v krásnom dome, ktorý si okoloidúci so závisťou obzerajú, máme krásne, zdravé deti, kúpiť si môžeš všetko, načo si len pomyslíš, ja driem ako kôň, aby to všetko bolo, tak už nikdy nezačínaj s takými hlúposťami! Deti ťa potrebujú a aj ja potrebujem vracať sa do vľúdnej rodiny! Dobre, Samko pôjde do školy, ale iste bude mať aj mimoškolské aktivity, kadejaké krúžky, kto ho bude rozvážať?! Láska, nevymýšľaj! Čo by iné baby dali za takýto pohodlný život v dostatku! Fakt, nevymýšľaj!

Tak! Eliška nemá vymýšľať! Veď aj mama jej tak prikázala. Raz pre ňou nadškrtla, že veď načo študovala a že... Nevymýšľaj! Máš sa ako prasa v žite, čo by iné za to dali! A Roman je starostlivý, veď sa rozhliadni po vašom dome, tá tvoja známa, tá Nataša, tá tiež žije v takom prepychu?! No vidíš, chudera v paneláku a naháňa sa, aj v robote a doma ju všetko počká, takto by si chcela žiť?! Len ty Romana nedráždi s takými sprostosťami, aby ho to celé neprestalo baviť. Mala by si si vážiť, že ti umožňuje takýto pohodlný život a prestaň špekulovať, aby sa nezaťal. Lebo muž keď sa zatne, potom je zle.

Nie, ani mama nechce Eliške rozumieť. A to iba pridáva jej nepokoju. Veď áno, miluje svoje deti do zbláznenia, venuje sa im ako najlepšie vie, ale bola by zlá len preto, že chce pracovať, že aj ona sa chce nejako realizovať a nie výlučne kvôli financiám? Lebo Roman zabezpečuje rodinu naozaj nadštandardne.  Nataša pri poslednej návšteve podotkla, máš to tu ako v raji, ale nepripadáš si ako v zlatej klietke?! Mala by si si dupnúť, kristepane, ty s tvojou hlavou, vždy si bola o kus predo mnou, aj profesor nedávno spomínal, že je ťa škoda, že videl v tebe ohromný potenciál a že si sa takto zašila. Je fakt, my žijeme prakticky z ruky do úst, môjmu Karolovi nepristáva na účte hviezdna výplata a pomery na ústave poznáš, tiež nič moc, ale...Je ťa škoda dievča!

No to sa ľahko povie, že mala by si si dupnúť. Keď je to úplne zrejmé, že Roman je zásadne proti. A nedá sa povedať, že by ho prestala milovať, aj keď to nie je také ako na začiatku. Ten jeho argument, že čo by za to iné dali, za takýto bezstarostný život. Aj mama takému pritakáva. A ona sa zožiera a áno, aj závidí Nataši, že stíha robiť aj ašpirantúru a nevie, kam skôr skočiť. Eliška to má jednoduché. Premýšľať nad tým, čo zajtra uvarí, kam zájde s deťmi, aké hry budú spolu hrať. Je to krásne, ale je to dosť? Veď u Nataši sa profesionálne ambície nebijú s tými materskými, zvláda to všetko, pravda, jej muž je viac osvietený, aj keď nezarába ako Roman.

Bolo už desať, keď dožehlila a dala všetko na poriadok, pozrela deti, ako sladko spia, zakryla odkopané nožičky, boli zlaté. Keby to bolo ináč, možno by teraz bola na východe v teréne a s kolegami popíjala vínko. Zatúžila po takom dačom, keď zasa cinkol mobil. Roman. Láska, tak som to nestihol, ako som predpokladal, doma všetko v poriadku? Deti spia? A ty ako? Chýbaš mi! Eliška mu chcela povedať, že aj on jej, ale napokon z nej netakticky vyšli slová o tom, že volala Nataša, že sú v teréne na východe a že popíjajú vínko a ona strašne závidí. Roman sa iba zasmial, že nevymýšľaj, láska, chýba ti niečo?!

 

pozrieť časopis