Všetky naše časopisy nájdete aj v predajnach tlače.

Milenka a manželka

Linda celá vzrušená behala po vile. Pravda, nevedela dosť dobre, ako sa správať, či je podľa spoločenských pravidiel, aby bola k prenajatému personálu, teda vlastne služobníctvu milá, alebo radšej odmeraná. Za nič na svete nechcela urobiť chybu. Blíži sa prvý večierok, zhodou okolností silvestrovský, ktorým ona, ako domáca pani, uvádza ich novú strechu nad hlavou do spoločnosti.

Nesmie urobiť nijakú chybu, to by Filip nezniesol. Hoci dnes sa tvári tak, ako by mu na večierku bohvieako nezáležalo  Vôbec, je Filip dosť kyslý. Linda si ale myslí, že je dosť reálna žena. Akúže sladkosť môže očakávať po vyše dvadsiatich rokoch manželstva, ktoré má za sebou dobré i horšie obdobia. Nerobí si ilúzie, práve naopak. Reálne oceňuje podstatné zvýšenie vlastnej životnej úrovne a práve preto by sa neznížila k tomu, aby robila cirkusy kvôli nejakým, nazvime to aférkam. Teda milostným. V pokoji nech drahý Filip povečeria s nejakou slečnou v drahej reštaurácii, nech sa s ňou aj pomazná v intimite útulného hotela. Nech si dožičí taký relax, je to napokon to isté, ako v luxusnom fitnesscentre. A na to sa napokon cíti asi dosť starý, bojí sa infarktu a podobných pliag. Slečna síce je pravdepodobne drahšia, ale podľa Lindy bezpečnejšia. Na nejakú žiarlivosť nemá ani pomyslenia. Tým pádom, pravdaže, ani na rozvod. Len nech pánboh dožičí Filipovi dlhý a úspešný život.

Ona pravdaže mala chvíľu problémy, ako sa prevteliť zo sivej kancelárskej myšky do roly manželky veľmi úspešného podnikateľa, ale keď zatnete zuby a dáte si poradiť, dá sa to. Človek jednoducho musí zabudnúť na predošlý život, ak sa mu objaví v myšlienkach, treba ho označiť za zlý sen. Fuj! Bol to teda dosť nechutný, úplne obyčajný život. V paneláku! Keď sa s deckami ťahali na prechádzke po vilovej štvrti zbohatlíkov, iba obaja aj s Filipom vzdychali. Teda pánečku, toto je niečo! A toto leto sa konečne sťahovali aj oni. Pozemok sa už kúpiť nedal, tak Filip preplatil jednu starú barabizňu a stavebná firma to vzala od podlahy. Tým sa trošku predĺžil termín, ale... Dá sa povedať, že je to ono! A dnešným večierkom sa chce Linda prezentovať pred svojimi... Kým vlastne? Kamarátmi? Asi nie, z týchto nikto voľakedy medzi ich kamarátov nepatril, ba dokonca sa ani nepoznali. Obchodnými partnermi? Možno. Linda toho nevie veľa o obchodných partneroch. Niektoré pozvané dámy pravdaže pozná z rôznych spoločenských akcií. V tomto ju Filip nezanedbáva, to je fakt. Zlato, je to pozvánka na štvrtok, nejaká záležitosť, myslím čosi sa kdesi otvára, môžeš? Čoby nie. Taká akcia oživí obyčajný deň. Mihnú sa tam známi speváci, herci a ak je človek dostatočne pohyblivý, môže sa popri nich  objaviť aj v nejakej spoločenskej rubrike. Pravda, keď išla na čosi také po prvýkrát, mala z toho nervy, ale teraz je z Lindy suverén. Vie, čo a ako, aj s tanierikom aj s pohárom. A práve naposledy si dohovorila s jedným, síce menej známym hercom, že ho pozve na dnešný večierok. Ako ozdoba, milostivá pani? Pravdaže! Tí herci sú ale komedianti. No ak príde, jeho prítomnosť pozdvihne spoločenskú prestíž večierka, to je isté!

Linda nazrela do kuchyne. Personál maká. Všetko bude čerstvé a tip-top. Teraz keby ju tak videla jej kamarátka Vierka z deviatej cé! Ibaže ten Filip je fakt stále nejaký kyslý. Akoby nebol vo svojej koži. Miláčik, deje sa niečo? V istých spoločenských vrstvách sa blazeovanosť zakrýva nežnými osloveniami, najmä medzi stabilnými partnermi, preto ten miláčik! Filipovi akoby sa uľavilo. Možno budem musieť na chvíľu odísť, chápeš, drahá, ale ozaj iba na chvíľu, je to dôležité, chápeš...

Iste! Linda chápe všetko. Možno trošku morózne stisla pery, ale potom sa sebavedome usmiala, jasné, miláčik! Nie je predsa taká malicherná, aby si potrpela na Filipovu ustavičnú prítomnosť, hoci počas silvestrovskej noci. Zvládnem to, len si všetko vybav, na mňa sa môžeš spoľahnúť.

 

X  X  X

Tamare ani náhodou nešlo o Filipovu prítomnosť. Fakticky by sa oveľa radšej zaobišla bez neho. Veď ho poznala ako starý peniaz. Nenápadný, náhle zbohatnuvší človiečik, ktorému vyšli nejaké ťahy a práve preto ho rozhodne nemožno označiť za hlupáka. Ale keby nezbohatol, Tamarino oko na ňom nespočinie ani náhodou. Ona, taká minipodnikateľka, ktorá si chce niečo dokázať a náhodou je k tomu aj žena, musí zaloviť vo výdatnejších vodách. Tamara sa celý život mohla spoľahnúť na svoj bystrý úsudok. Ľudia ju mohli nenávidieť, vyčítať jej milión neduhov, ale bystrý úsudok jej nemohol nikto uprieť. Dokázať správne nasmerovať kompas  bolo v jej životnej filozofii absolútnou nevyhnutnosťou. Veď preto sa aj rozviedla s Mirom, s takým absolútne oddaným manželom, ktorého najvýraznejšou vlastnosťou bola spokojnosť vždy s tým, čo bolo, lenže...On aj veci v pohybe chápal ako stav trvalý. Čím bol menej spoločensky a pracovne uplatniteľný, tým bol žiarlivejší. Dajte to do súladu. Tamara dávno poznala svoje zbrane. Celkom iste by nemohla robiť modelku a ani v najrannejšej mladosti by nevyhrala ani miestnu súťaž krásy. Ale vedela, že má v sebe akúsi iskru a preto o chlapov nikdy nemala núdzu, pokiaľ o to šlo, tromfla mnohé krásky dokonalých mier. Mira si zobrala len tak, aby sa vydala. Nebol z najhoršej rodiny, na to sa ona mohla síce vykašľať, ale dráždilo ju, ako mamičku a otecka, ktorí sa tuším naozaj prezliekali k večeri ako lepší ľudia za starých čias, ako ich dovádzala do úžasu svojimi nekonformnými názormi. A tým vlastne testovala Mira, vediac, ako si váži svojich rodičov. Zasiahne? Nezasiahne? Zasiahol. Dokonca sa otvorene postavil na Tamarinu stranu a to bolo pre ňu dosť príjemné poznanie. Už viete, kam s požiadavkami na mužov môžete zájsť.

Tamara si skrátka postavila hlavu, že chce stráviť dnešný večer s Filipom. Dobre vedela o tom, že on a najmä tá jeho peniazmi na spoločenský piedestál postavená chudera, chce zabodovať úspešným večierkom. No! To sú dosť jasne stanovené podmienky. Filip začal strácať hlas i argumenty, anjelik môj sladký, veď ti už dva mesiace hovorím, že Linda, moja žena chce... No, anjelik môj sladký, posmešne zopakovala Tamara, pozri sa...! Ja som jedna rozvedená pani, tvoja dlhšie trvajúca milenka, dcéra ktorej študuje vo Švajčiarku, čo je veľmi fajn. Tým pádom má môj drahý Filip ku mne kedykoľvek otvorené dvere, zdôrazňujem, takmer kedykoľvek! Vianoce, to chápem, vtedy sa  spolu radujú ľudia podľa papiera. To tu je aj moja dcéra zo švajčiarskych štúdií a vieš, kto sa ku mne dobýjal na pohárik v podvečer Štedrého dňa? Drahý exmanžel, drahý Mirko! No vidíš! A ja som ho odmietla. Nechcem ani počuť, že kvôli nejakej debilnej silvestrovskej party vo svojej exkluzívnej vile pohrdneš mojou spoločnosťou. No, nie síce vo vile, ale vo vkusnom byte. Teda?!

Tamara pri tomto ultimáte vnímala Filipove blednutie i červenanie. V tej chvíli by sa najradšej vopchal do myšacej diery. Na psychiku iste oveľa náročnejšie finančné operácie zvládal bez mihnutia oka, správny, tvrdý biznismen, ale takéhoto, akože suverénneho chlapíka treba posunúť do takejto polohy, aby človek zistil, aký je to nerozhodný chudák. Tamara milovala situácie, z ktorých ona vychádzala ako víťaz, hoci napokon na výsledku ani nezáležalo tak, ako na samotnom priebehu. Kristepane, veď aj teraz na Silvestra by radšej bola sama, alebo zašla medzi jednu duševne spriaznenú partiu, o ktorej sa teraz nebude bližšie zmieňovať, ale obe alternatívy sú pre ňu príjemnejšie, ako Filip. No ale hra je hra! Najmä ak ňou niečo prekazíte! A Tamara mala úplne perverznú chuť pokaziť večierok vo Filipovej vile. Totiž... Napokon, mohol ju pozvať! Označiť ako obchodnú partnerku. Veď ich vzťah nie je nič iné ako obchod. Ale on nie! A preto si postavila hlavu. Tamara si vo vzťahoch k mužom rada stavala hlavu. Aj keby sa mnohým zdalo, že na také ambície má pár kíl navyše. Má ona s kilami navyše svoje skúsenosti. Nie sú pri mnohých mužoch rozhodujúce, najmä ak ich vie žena správne nosiť. Tá Filipova manželka je chudá ako trlica, videla ju na jednej akcii, ako namáhavo spriada spoločenské styky, no skrátka trlica! A prečo si jej manžel hľadá do postele ženu rozložitejších rozmerov? Na to nech si sama hľadá odpoveď.  A nemieni ju hľadať ani Tamara. Zasa takých, ako je Filip, stojí v zálohe aspoň päť! Ibaže Filip je momentálne najsolventnejší. Tamara sa sama čuduje, ako sa mu darí, on teda naozaj nie je nadpriemerný intelekt. Tomuto porovnaniu sa napokon sama čuduje, kedyže už mal do činenia intelekt so zbohatlíkmi? Filip je taký priemerný polomafiánik, ktorému momentálne ide karta. Jeho drahá manželka ho pravdaže vidí inými očami. A Filip občas, vlastne dosť často Tamare helfne v jej podnikaní. V tej pomoci pravdaže nie je sám, Tamara to má pekne vyselektované a jej podnikanie je drobučké, má skromnejší arzenál zbraní. Ale nesťažuje si. A najmä, pozná svoju cenu. Štyridsiatnička, ale vie s chlapmi zatočiť. Drahý exmanžel sa vyznal, žeby kedykoľvek rozbil svoje terajšie manželstvo, ak by sa mohol vrátiť. Panebože, pomyslí si Tamara, veď ja mám vlastne chlapov plné zuby! V živote už nie takého, ktorý by s ňou zdieľal spoločnú adresu. Odkedy z bytu vyštvala Mira, exmanžela, iba máloktorý návštevník mal tú česť zotrvať do rána. Hrozná otrava! V byte cudzí chlap bez čistej bielizne, zubnej kefky a vôbec, ešte by chcel aj raňajky!

No! Tamara má pripravené obložené chlebíčky s obyčajnou mäkkou salámou. Keby sa Filip predsa len odvážil ujsť, keby mu to nedalo, keby sa zľakol jej naliehania. Mäkká lacná saláma. Hoci sa jej nedarí zle, neprestala byť škrob. Ale Filip jej ruky pobozká aj za parízer! Dnešný večer je pre neho veľká skúška. Ostane na tom domácom divadle, kde hrá hlavnú úlohu jeho žena? Alebo príde? Nechce byť zlá. Vôbec jej nejde o to pripútať si Filipa nedajbože nejakým zväzkom manželským. To naozaj nie! Už by ráno nezniesla vedľa seba nejakého chlapa. Len to tam chce rozbiť! Tak, iba kvôli vzrušeniu. Má taký pocit, že keby teraz zavolala svojmu bývalému, aj ten by teraz opustil svoj nový rodinný krb.

Zvonček. Drahý Filip premohol svoju nerozhodnosť. Manželka ho bude musieť, aspoň na čas večierka ospravedlniť. Veď Tamara má v pláne po polnoci Filipa vyhodiť. Neznáša chlapov na celú noc!

pozrieť časopis