Manželka odkundesa

Kamilu dosť otravovala takáto dvojtvárnosť jej života. Každý pracovný deň vysedávať pri počítači v nudnej kancelárii v spoločnosti troch nudných kolegýň a tváriť sa, že je jednou z nich. Robiť nudnú robotu, plniť podľa nej povýšenecké príkazy toho chudáka šéfa a tváriť sa submisívne, ako ostatné, že šéf má vždy pravdu. Dobre jej to išlo na nervy. Akoby bola odkázaná na tie smiešne peniaze, ktoré jej za túto nudnú drinu pristanú každý mesiac na účte. Ale Rasťo, jej muž povedal, že je to nevyhnutné. Že nemá vytŕčať. Nie, ani len auto jej nekúpil. Občas ju síce do kancelárie odviezol, ale, aby to neklalo oči, musela sa do roboty väčšinou trepať mestskou hromadnou dopravou. Nie raz si v duchu povedala, načo, do pekla, takéto divadlo! Keby tie chudery, sliepky v kancelárii čo len tušili, aký je jej druhý život, asi by ich porazilo od závisti. Nesmieš vytŕčať, zdôrazňoval Rasťo. Aj keď to pre márnivú ženu, ako si ty, nie je jednoduché, viem... Veď áno, ani Rasťo to nemal jednoduché! Hoci, musel všeličo, ale nemusel žiť v dvojtvárnosti, nemusel sa pretvarovať.

Kamila sa do roboty obliekala jednoducho, vôbec nie nápadne, aj keď ju to často lákalo, vytiahnuť zo šatníka svoje značkové kúsky, ale musela brzdiť. Až tak, že sa dokonca zapájala do diskusií v kancelárii o tom, ako sa ťažko žije, ako čo zdraželo, i o receptoch na chutné, ale nie drahé jedlo. Zapájala sa, aby sa nepovedalo. Takúto taktiku vymyslel Rasťo, odkedy sa rozhodol, že zmení ten ich nudný, šedivý život a že ide naplno do tej šance, ktorá sa mu ponúka, teda ktorú mu ponúklo stretnutie s niekdajším spolužiakom. Že je to biznis ako hrom! Lebo Libor, to je chlapík, ktorý sa vie obracať a sám sa ponúkol. Dovtedy pre Kamilu neznámy Libor sa stal v ich rodine čímsi ako bohom. Všetko išlo tak, ako Libor povedal. Rasťo dal výpoveď v robote, kde ho neplatili bohvieako a vplával do vĺn biznisu. Bol nadšený a celkom sa zmenil. Na Liborove pokyny vybavoval všelijaké záležitosti, mal kadejaké jednania s kadejakými, aj vplyvnými ľuďmi, doma sa veľmi nezdržiaval a potrpel si na čisté košele a drahé obleky, čo dovtedy teda nebola jeho silná stránka, ani náhodou. Kamila sa nestačila čudovať, ale prispôsobila sa, nekomentovala, lebo financie v ich domácnosti prestali byť problémom. Raz prišiel v dobrej nálade a povedal, budeme sa sťahovať. Nemienim tvrdnúť v tomto ošarpanom paneláku! No uznajte, po roku a takáto skvelá správa?! Že sa rekonštruuje pre nich byt v starom meste? Že rozľahlý a s vysokým stropmi? A že... No Kamila sa vtedy nestačila ani nadýchnuť! Taká úžasná správa!

Pravda, na tom Rasťo trval. Že musia ostať nenápadní. Lebo ľudia vedia byť mrchy závistlivé. A podozrievavé.  Síce Kamilu umiestnil od pokladne v obchode do tej nudnej kancelárie, veď máš maturitu, do kelu, aj Libor povedal, že je to také nenápadné, ale teplé miestečko, ale že nesmieš vytŕčať. A vydal ešte také, dalo by sa povedať, že nariadenie, že nemá vstupovať do žiadnych dôverných kancelárskych spolkov, nijaké babské rodinné dôvernosti, má byť milá, usmievavá, ale má si držať dištanc. To ale znamenalo, že aj obliekať sa má primerane, ako sa na silu v jej zaradení patrí, teda primerane k svojmu príjmu. Nevystatovať sa sťahovaním, nevytrubovať, že deti začali chodiť do súkromnej anglickej školy. Skrátka držať sa na dištanc.

No a tak kolegyne v tej nudnej kancelárii brali Kamilu ako takú zvláštnu osôbku. Zverila sa iba s tým, že má dve školopovinné deti a áno, celkom im to v škole ide a muž?! No to viete, ako chlapi! Sekíruje, ale inak je fajn. Bodka, dosť bolo dôverností.

Štvalo ju to. Rozhodne sa cítila komfortnejšie za pokladňou v obchode, kedy nemusela nič predstierať. Kamuflovať, že je dnes ťažké žiť od výplaty k výplate. Jasné, že o ich exkluzívnom bývaní v centre ani nemukla. Keby tak ešte tým chuderám prezradila, že jej muž povedal, že toto je iba začiatok. Lebo už začal hovoriť o tom, že biznis s Liborom frčí a že má veľké plány, lukratívne vinohrady za mestom sa majú prekvalifikovať na stavebné pozemky a že na to majú zálusk s Liborom obaja a Libor na tom pracuje. A že tam raz bude ich nevídaná adresa. Kamila iba raz nesmelo poznamenala, že keď sú na tom tak finančne dobre, prečo ona musí trčať v tej nudnej kancelárii pri tých nudných výkazoch, ale Rasťo ostal neoblomný. Vydrž, zlato! Všetko má svoj čas!

Je pravda! Okrem toho, že v rodine nebola núdza o peniaze, ale nesmelo sa vytŕčať, Kamila o tých biznisoch svojho muža veľa nevedela. Bojazlivé otázky iba odbíjal, to sú veci, ktorým nerozumieš, láska! A nezabúdaj, driem ja! Ale fakt bolo zaujímavé, že s tým tajomným Liborom ju nikdy nezoznámil. Keď raz nesmelo navrhla, prečo ho dakedy nepozve aj s jeho ženou, veď byt majú parádny a urobí niečo dobré na večeru, iba sa Rasťo zasmial. Daj pokoj s takými manierami. Biznis je biznis a súkromie je súkromie! Na také veci ja nie som! A bolo! Chýba ti niečo?!

Kamile táto dvojtvárnosť jej života veľmi nechutila. Nemala sa komu zdôveriť. Raz, iba jediný raz pozvala svoju niekdajšiu priateľku do reštaurácie na obed a tá sa teda nestačila čudovať, že Kamile nerobí problém vyvaliť takú mastnú sumu v luxusnom podniku. Ty máš taký lukratívny flek?! Aále! Môj muž podniká a darí sa mu. Tá iba otvorila ústa. Kamila viac zdieľna nebola, ale keď sa s tým zdôverila Rasťovi, bola hubová polievka. Veď ti stále opakujem, že nevytŕčať! Ešte to by ak chýbalo, aby sa niekto v niečom začal rýpať. Kamila už nepoložila otázku, v čom by sa mal niekto rýpať. To sa už staval ich dom na pozemku niekdajších vinohradov.

X  X  X

A keď v rodnom mestečku navštívili jej rodičov na luxusnom aute, Kamilin otec nevychádzal z údivu. A decká sa pochválili, že chodia do súkromnej anglickej školy a že, dedo, v lete pôjdeme na taký jazykový tábor, vieš, že tá angličtina nie je až taká ťažká?! Kamilin otec uznanlivo pokýval hlavou a neskôr v kuchyni šepol svoje dcére, musím priznať, že som sa mýlil. Keď si si ho brala, videl sa mi taký, no k ničomu, ale vidím, že sa stará, že to nie je len taký nejaký odkundes! Kamila prikývla otcovi. Veď sa o chvíľu v mestečku rozchýri, ako sa má, ako sa dobre vydala za šikovného chlapa, ktorý sa vie obracať. No zverte sa nadšenému otcovi, že vás niečo škrie, že máte nejaké pochybnosti! Najmä keď máte na sebe šperky, darčeky od manžela, ktoré  inokedy nemôžete inde predviesť. Rodičom áno! Aby videli, že jej muž nie je len taký nejaký odkundes!

Že sa Rasťo doma zdržiaval málo, dalo sa chápať. Biznis je biznis, do toho Kamila predsa nemá ako vidieť, ale svoj čas si taký náročný život pýta. Veď im vlastne nič nechýba, aj keď... Prečo stále Rasťo trvá na tom, aby trčala v tej nudnej robote a dokonca sa dopravovala emhádé?! Zmenil sa, chlapec, pravdaže. Narástlo mu sebavedomie, teda najmä doma, lebo on ju do svojich aktivít nezasväcoval a do svojich spoločností nebral. Spočiatku bola naozaj taká naivná, taká hlúpa, že ho pred sebou ospravedlňovala tým, že má toho naozaj veľa. Veď jej podchvíľou prinesie nejaký drahý šperk so slovami, aby si vedela, že na teba myslím, zlato! Načo sú jej tie šperky, keď ich nemá kam nosiť, kde ukazovať?!

O existencii tej druhej sa vlastne dozvedela náhodou. Ale čoby náhodou. Tá nejaká mala tú drzosť, že jej rovno zavolala, kedy sa konečne mieni rozviesť, lebo ona je s Rasťom už nejaký čas, kúpil jej síce luxusný byt, ale ona sa nedá opiť nejakým lacným rožkom, ona chce rozvod a Rasťo sa vyhovára na ňu, že ona nechce súhlasiť a že... Ja nie som len tak niekto, škriekala tá ženská do telefónu, bola som vo finále súťaže miss, robím modelku, ale už sa mi to zunovalo, chcem sa usadiť a Rasťo stále otáľa, vám neprekáža, že miluje mňa a s vami občas spí z ľútosti, ako tvrdí?!

Sú veci, ktoré sa ťažko prehĺtajú. Kamila si pomyslí, keby nebolo detí, okamžite štylizuje žiadosť o rozvod. Potom pribrzdí. Ako bude ďalej žiť? Z toho príjmu v nudnej kancelárii?! Veď si vlastne zvykla. Že financie nie sú žiadny problém. A o pár mesiacov sa majú sťahovať do domu.

Rasťovi nič o tom telefonáte nehovorí, keď neskoro večer prikvitne. Je ustaraný, namosúrený. Ťažký deň? Kamila nahodí starostlivý tón. Zajtra ideme k právnikovi. Kamila zbledne. Ty sa chceš rozviesť?! Rasťo sa nasilu zasmeje. Mám iné starosti ako rozvod!  Aj keď ten by tiež nebol od veci. Všetko sa prepíše na teba! Byt, auto, napokon vždy si túžila po aute, aj náš dom, ktorý sa už blíži do finále! Ten hajzel Libor! Všetko hodil na mňa! Zneužil ma! Horí mi za pätami! Ale ja mu to nedarujem! Aj keď si po mňa prídu, vysekám sa z toho. Prachy, čo mám na inom účte, pôjdu na tvoj! Mňa len tak nedostanú! Hajzli! A zajtra hneď ráno pôjdeme všetko zariadiť.

Kamila sa zhlboka nadýchla. Toľko dôverných informácií od manžela ešte nepočula. Tú nejakú missku teraz nemá zmysel pripomínať. Tá nech má ten svoj luxusný byt, čo už... Ona je manželka! Keď to všetko na ňu prepíše a jeho nedajbože zavrú do basy, dá výpoveď v tej nudnej kancelárii. A vytrčí na seba všetky drahé šperky. Nech aj ona z jeho biznisu niečo má a užije si to! Tak! Aby to zajtra vyšlo s tým prepisom. Veď majú deti. Ani nevie, či ho má ľutovať. Choď si ľahnúť, povie mu.

Ak to naozaj tak praskne a on sa ocitne v base, už počuje svojho otca. Povie, vždy som vravel, hneď na začiatku, že je to taký odkundes! A Kamila, keď bude bohatá, ani nenamietne.

pozrieť časopis