Lákavá ponuka

Viliamovi sa tá myšlienka páčila od začiatku. Malo to hlavu i pätu. Majiteľ firmy bol férový chlapík, Viliam s ním dobre vychádzal, odkedy nastúpil do firmy. Jeho ponukou sa cítil vlastne poctený. Firma stála na pevných základoch a mala kapacitu na ďalší rozvoj, tak to cítil aj Viliam, vlastne bola otázka času, kedy sa majiteľ rozhodne expandovať aj smerom do zahraničia. Vychádzal s tým človekom dobre, nebol za ním iba kapitál, ale aj odbornosť, profesionalita, ale takúto ponuku Viliam naozaj nečakal. Že mu majiteľ zverí celý ten projekt v blízkom zahraničí. Lákavé to bolo, pravda...

Preber to doma, so ženou, povedal majiteľ. Taká vec si vyžaduje celého človeka priamo na mieste, to sa nedá dirigovať on-line, počítačom. Jasné, že kvalitné bývanie a všetko s presťahovaním zabezpečí firma. Aj školu pre dcéru. Ako je na tom s angličtinou? Preber to doma a daj mi vedieť. Tak do týždňa. Inak, bol by som ale úplne najradšej, keby si neváhal. Taký projekt si vyžaduje kompletného človeka a takého ťa ja vidím!

V ten deň Viliam z firmy odchádzal s hlavou na prasknutie. Jedna časť jeho ja vyskakovala po plafón a navrávala si, že toto je ponuka, ktorá sa neodmieta, pokúsiť sa realizovať taký ambiciózny projekt, byť tomu šéfom, rozhodovať, každý človek v jeho koži by vyskakoval. Ako to povedal Marek, majiteľ?! Preber to doma! Viliam cítil, že toto bude sakramentský oriešok. Denisa nemala rada zmeny. Nebola síce svojou profesiou naviazaná na túto adresu, prácu asistentky by mohla robiť hocikde, napokon, Marek naznačil, že aj v tejto veci by vedel pomôcť, lebo tam má kontakty a že by pravdaže nebolo dobré, aby aj Viliamova žena dostala miesto, zastávala akúkoľvek pozíciu v ich novom projekte, ale že určite by pre ňu uplatnenie našiel.

Viliam aj tak cítil, že to, preber to doma, bude tvrdý oriešok.

X  X  X

Začal opatrne, pri večeri. Ich dcéra Silvinka nebola doma, mala akési tanečné vystúpenie. Denisa očervenela, vypleštila naňho oči a skríkla, že takýto idiotský nápad musí spláchnuť. Doniesla fľašku, ale iba jeden pohár, naliala si, vypila na ex, a potom sa spamätala, prepáč a pridala druhý pohár. Že toto je teda, ale absolútne idiotský nápad, kamsi do pekla sa sťahovať, kde ona nikoho nepozná, tu má prácu, Silvia školu, tu je im dobre! Ako si to on, Viliam predstavuje, že oni sa ako cvičené opičky budú presúvať podľa predstáv toho nafúkanca, ktorý si myslí, že keď má prachy, keď je za vodou, že všetci budú tancovať, ako on píska! Vylúčené! V žiadnom prípade!

Darmo Viliam argumentoval. Že je to pre neho obrovská profesionálna výzva. Navyše, lukratívna, s dneškom neporovnateľné finančné podmienky. Denisa si aj po treťom poháriku húdla svoje. Ani bohovi!  Ale keď on tak veľmi chce, keď tak túži, no nech sa mu páči. Aj iní chodia na týždňovky! No nech sa mu páči, ale ona so Silvinkou sa odtiaľto ani nehne. Na kočovný život ona nie je stvorená.

Viliam si vtedy bleskurýchle zoraďoval v hlave priority. Nie, túto profesionálnu šancu on neobetuje kvôli tvrdohlavosti svojej ženy. A napokon, sama to navrhuje. Napokon, aj iní tak žijú. A mesto na severe Čiech nie je za veľkou mlákou. Bude chodiť domov za rodinou tak často, ako sa len bude dať.  Finančne ich dostatočne zabezpečí. Napokon, dcéra by tiež iste sťahovaním nebola nadšená. Má pätnásť, tu svoje väzby, svoju tanečnú, ťažko by sa jej to trhalo. Vlastne Denisa prišla s geniálnym nápadom. Ony ostanú tu a on pôjde.

Viliam sa rozhodol, že hneď zajtra majiteľovi oznámi, že ponuku prijíma. A so sťahovaním nebude problém!

X  X  X

Pravda, keď sa rozbieha projekt, nebýva to tak, že v piatok poobede padla a človek sa môže vybrať za rodinou. Dakedy aj cez víkend Viliam nevedel, kde mu hlava stojí. Musel iba zavolať, či je doma všetko v poriadku a Denisa ho ubezpečovala, že jasné, ony so Silvinkou všetko zvládajú, nemusí sa strachovať. Aj so Silvinkou je všetko v poriadku, v škole aj v tanečnej. No iste, chýba im, ale už si zvykli, na ženskú domácnosť, naozaj môže byť pokojný, všetko je okej. Viliamovi pri jeho pracovnej vyťaženosti takéto ubezpečenie stačilo. Nemá sa prečo znepokojovať. Najdôležitejšie je, aby robota išla tak, ako má, aby majiteľ Marek bol spokojný, sú v dennom kontakte a on neskrýva nadšenie, ako sľubne sa všetko rozbieha, na skype dokonca nešetrí chválou na Viliamovu adresu, to sa fakt dobre počúva. Naposledy sa Marek rozosmial, že príde na inšpekciu, prídem ťa osobne skontrolovať, ale hneď to zmäkčil, mám cestu do Prahy, tak odskočím za tebou. Skontrolovať, ako znášaš odlúčenie od rodiny, či si sa tam milostne nezaplietol. Zasmial sa aj Viliam. Pri tom návale práce teda aspoň zatiaľ nemal ani pomyslenie na nejaké dobrodružstvá milostného rázu a pravdupovediac, ani nezaregistroval vhodný objekt na čosi také. Veď o týždeň sa už bude dať, o týždeň sa celkom určite vyberie domov, za svojou rodinou. Denisa mu chýba, niežeby sa rovno umáral, ale predsa, ľahšie sa človeku žije, keď sa má večer ku komu pritúliť. Škoda, že ona odmieta prísť ho čo len navštíviť, vraj ani náhodou sa nebude trepať do tých končín. Chvíľami ho aj napadne, že Denisa akoby mu pomaly, nenápadne, unikala zo života, ale potom odvrhne také nápady, veď ona má tiež toho dosť, chodí do roboty, stará sa aj zaňho o ich malú, ktorá je v takom nebezpečnom veku, mal by jej byť vlastne vďačný. Že mu umožnila bez zbytočných scén sa takto profesionálne realizovať. Veď keď bol doma pred mesiacom, videlo sa mu, že je naozaj všetko v poriadku, Silvinka bola síce dosť drzá, na jeho otázky odpovedala dosť podráždene, ale pripisoval to jej veku, v takom predsa decká zvyknú ohŕňať nos nad svojimi rodičmi, to predsa prejde. A Denisa sa usilovala byť milá, urobíme si pekný večer, áno? Otvorila fľašku, ponalievala do dvoch pohárov, len tak medzi rečou poznamenala, žeby mal na účet poslať nejaké prachy, lebo mala mimoriadne výdavky, ani si teraz nevie presne spomenúť na čo, ale keď ťa nemáme doma, chceme si aspoň dopriať, to je normálne, či?

V posteli bola nežná a poddajná, aj keď sa Viliamovi zdalo, že má dosť v hlave. Ale napokon, bol to príjemný večer, bola to príjemná noc. Bez vedľajších, podozrievavých myšlienok.

Musí to čo najskôr zopakovať.

X  X  X

Teraz, po čase mu prídu na um aj také vyčítavé myšlienky, že to mal vtedy predsa len zvážiť. Keď prijal tú lákavú ponuku, ktorú chápal ako významný posun vo svojej profesionálnej kariére. A že ho to potom natoľko pohltilo, že sa uspokojoval s tým, keď mu Denisa do telefónu vravievala, že všetko je doma okej.  Nemal sa spoľahnúť na svoje zhruba tak mesačné návštevy doma, kedy sa Denisa zrejme snažila ako-tak držať sa. Keď mu začala dookola mlieť o tom, že má tej svojej roboty plné zuby, že si z nej šéf robí také dievča pre všetko, že ju skrátka uráža robiť obyčajného poskoka a ona sa môže na to vykašľať! Tak jej v slabej chvíli vtedy sám navrhol, no tak sa vykašli, ostaň doma a hotovo, staraj sa o našu malú, veď ja dosť zarobím, aby si sa ty nemusela nerváčiť.  No od samej radosti ho vtedy vybozkávala a povedala mu, že je ten najúžasnejší chlap pod slnkom. Dcéra sa mu skôr vyhýbala. Stále mala nejaký program, predsa sa nezblázni z toho, že on sa uráčil prísť! Nejaký dôvernejší dialóg s ňou neexistoval, otec, prosím ťa!

Vlastne bol rád, pociťoval úľavu, keď už sedel v aute a smeroval do svojho vtedy už iného života. Nikto sa mu nemôže predsa čudovať! Dobre, veď keď Denisu jej práca otravuje, nech s tým sekne, v pohode, on ich vyživí obe, firme sa darí, majiteľ je spokojný nadmieru a vidno to aj na jeho príjmoch. Jeho rodina trpieť nebude a jemu sa tiež nikto nemôže čudovať, že si život zariadil po svojom.

X  X  X

Mladá inžinierka Vanda je fajn, príťažlivá baba nielen na sex, dá sa s ňou rozprávať o kadečom, pri nej Viliam vie pookriať. Ani nepociťuje výčitky voči svojej žene. Už prišiel na to, že jej stačí pohárik. Malo ho to trknúť už vtedy, keď z akejsi zanovitej zásady odmietla komunikáciu cez skype. A tiež trvala na tom, aby si volávali ráno. Že večer už je unavená, a potom by jej prišlo smutno za ním, takto smiešne to zdôvodňovala. Trklo ho až vtedy, keď jej predsa večer raz zavolal, najprv nebrala a až na niekoľký pokus to zdvihla a poriadne opitým hlasom ho kamsi poslala, nech neotravuje.

Až potom, keď sa všetko prevalilo, vyšlo najavo aj to, že z práce ju vyhodili, niežeby sa ona v nej otravovala. Vyhodili ju pre alkohol. A bohužiaľ, až ex-post sa dozvedel, že jeho dcéra Silvinka už nie je študentkou gymnázia, že sa len tak poneviera s kadejakými partiami. Že sa mu rozsypala celá rodina. Napriek tomu, že ju štedro finančne dotoval.  A on bol spokojný, myslel si, že malá zmaturuje a pôjde študovať manažment, možno pôjde v jeho šľapajach. A teraz ju vyšetruje polícia, robila nejaké kšefty s drogami. Žena alkoholička a... Toto je fakt na zbláznenie! Čo on má teraz robiť? Akosi si odvykol od riešenia rodinných problémov. A navykol na svoj spôsob života. Pár sto kilometrov od rodiny. V pohodlnom byte, v práci, ktorá ho napĺňala po každej stránke, má dostatok financií. A posledné tri roky aj na inžinierku Vandu, ktorá sa k nemu nasťahovala a vie mu pofúkať všetky boľačky, aj tie, ktoré mu spôsobuje jeho nevďačná rodina. Vlastne, v poslednom čase čoraz intenzívnejšie premýšľa nad rozvodom. Nechá im všetko, tým dvom svojim ženám, ale nech sa konečne postavia na vlastné nohy, on ich už nebude podopierať.

Možno, keby vtedy pred pár rokmi neprijal tú pracovnú ponuku ďaleko od rodiny, keby nevybudoval úspešnú pobočku materskej firmy, bolo by to iné. A ináč! Hoci, ktovie... Denisa už vtedy rada siahala po poháriku. A Silvinka? Už vtedy vedela byť drzá a papuľnatá. Teda ktovie... Vlastne už niet nad čím premýšľať. Rozvedie sa, dosť možné, že by to spelo k rovnakému koncu, aj keby neodišiel za prácou.

 

pozrieť časopis