Knižka na paplóne

Kristína mala za sebou dosť ťažký deň v robote, čakáreň plná pacientov, aj doktorka prišla ráno s moróznym výrazom v tvári, hneď si pomyslela, dnes to nebude ľahké. A to už mala za sebou nepríjemný incident v novinovom stánku na ich sídlisku, zvykla tam kupovať noviny na cestu električkou, na čítanie v mobile neprivykla. Odrátala drobné, mince je nafúkli peňaženku, všade zvykla platiť kartou, ale v stánku sa nedalo a tá pani na ňu zrúkla, to mi tu nesypte, čo ja s tým, to odneste do obchodu, to ja neberiem, darmo Kristína dôvodila, že to sú drobné z ich stánku nazbierané, pani mala riadne veľké ústa, že čo si to dovoľuje, dokonca ju prirovnala k neobľúbenému premiérovi, no Kristína nemala chuť sa hádať s tou nepríjemnou ženskou, zhrabla drobné a bez novín sa pobrala preč. Krava jedna, uľavila si už iba v duchu. Akoby centy neboli platné peniaze! Taký hlúpy incident nenabije človeka pozitívnou energiou.

Nebol to ani v práci ľahký deň, chvíľami sa Kristína pri pacientoch musela nútiť do empatie, lebo ľudia sú rôzni, ale tak už bola naučená, krotiť vlastné dakedy nepríjemné pocity, áno, jej úsmev býval niekedy aj iba profesionálny, ale roky praxe ju tomu naučili a napokon, aj dnes to počula, stála  častá pacientka, takmer osemdesiatročná pani jej povedala, sestrička, vy ste jedna zlatá žena! To človeka pohladí a nálada ide hore.

Veď sa tou pochvalou od staršej pacientky aj pochválila doma Nele, dcére. Tá sa usmiala, mami, veď, to aj ja hovorím, že si zlatá! Nela je skrátka Kristínin poklad. Vytúžené dieťa. Jej príchod na svet rozhodne nebol bezproblémový. Pár rokov sa  jej nedarilo otehotnieť, už boli s Igorom zúfalí, už to vzdávali, ale napokon sa na radu lekárov dali na umelé oplodnenie a vyšlo to na prvýkrát, aj keď Kristína rizikové tehotenstvo takmer celé preležala. Tak sa nikto nemôže čudovať, že Nela je v jej očiach poklad, vytúžené dieťa. A ešte vám povie, ako dnes, mami, veď ty si zlatá!

Cíti sa dnes ale dosť unavená, veď preto išla tak skoro do postele, navyše lákala ju aj rozčítaná knižka od Dominika Dána, mala rada jeho tvorbu, nenechala si od neho ujsť žiadny titul, priam s rozkošou sa schúlila pod paplón. Televízii veľmi neholdovala, na seriály sa nerada namotávala, ak bol dobrý film v ponuke, tak neskoro večer a tie prihlúple reality show, to Kristína považovala za mrhanie časom. Spravodajstvo, to ešte áno, aj keď v poslednom čase iba dvíha adrenalín.

V spálni pod paplónom, pri nočnej lampe je fajn. Igor je celý týždeň služobne v Nemecku. Keď je Igor preč, ony dve s Nelou sa veľmi nekašlú s nejakými teplými večerami. Nejaký chlebík, prinajlepšom toast, čaj a hotovo. Nela sa ponáhľala do kina. Bola celá rozžiarená. Lebo David! Mami, vieš, on je taký senzačný! Mami, myslíš, že môžem ísť v tejto mikine, nebudem trápna?! Mami, vieš, ja som najprv myslela, že on si zo mňa iba strieľa, chápeš, chalani sú aj takí! Ale on je senzačný, fešák, chápeš, baby po ňom idú, až som sa zľakla, že sa možno s niekým stavil a teda že ja, ale tak to vôbec nie je! Mami, mne sa vidí, že on je fakt do mňa, ty čo povieš, mami, ty si čo myslíš?!

No Nela je celá rozžiarená, ako sa tak pohybuje v nástrahách mladej lásky. Nie, Kristína ešte ten zázrak, toho Davida nevidela, ale má pocit, že už o ňom vie všetko. Že jeho rodičia sú rozvedení, že má mladšiu sestru a je prijatý na informatiku, chápeš, mami, jeho to hrozne baví a je to aj profesia s budúcnosťou, on o tom tak rád rozpráva, on ti je fakt senzačný. Že minule sa dosť nasmiali, lebo on stále, že sa mu páčia moje oči, že sú nádherné a ja som mu na to, že ich mám po tebe a on že, iste si aj ty krásna a že...Myslíš mami, žeby som vás mohla zoznámiť?! Otázka ostala medzi dvermi, lebo Nela sa už náhlila do toho kina, kristepane, meškám, David bude hundrať.

No prosím! Dominik Dán leží na paplóne a Kristína ho ešte ani neotvorila. Dcéra Nela jej zaplnila celú hlavu. Áno, je to poklad a ešte k tomu úplne vydarený. Nie, žiadny Einstein, známky na tom gympli by mohli byť aj lepšie, ale veď zasa...Je to vari všetko?! Doktorka, keď má dobrý deň a je chvíľa, tak sa v jednej vete chváli svojím mimoriadne nadaným synom, vysokoškolákom a vzápätí dodá, aký je to smrad, ktorý si nič neváži a všetko zhadzuje, že s ním skrátka doma nie je normálna reč, že o ňom vlastne dokopy nič nevie. To Kristína má so svojou dcérou úplne iné zážitky a teda vlastne úplne iný vzťah a je na to pyšná, aj keď pred doktorkou túto pýchu radšej skrýva, kvôli pracovnému pokoju v ambulancii. Je pyšná na to, že jej dcéra vie byť s ňou niečo ako kamarátka. Čo viac si jedna mama môže želať?!

No tak a čo! Keď sa vráti Igor z Nemecka, navrhne mu, že nech si toho senzačného Davida preklepnú. No to je ale dosť hlúpo povedané. To sa možno voľakedy na dedinách takto šacovali nápadníci, ktorí sa obšmietali okolo dievčat. Ale mohli by ho pozvať na chlebíčky, alebo na nejaký koláč a dať s ním úplne normálnu, všeobecnú reč, nech sa aj oni utvrdia v tom, že David je skrátka senzačný. Lebo...Kristíne sa vidí, že jej sebavedomá dcéra je v tom až po uši. A nerada by, aby z toho vzťahu vyšla ubolená, prípadne ponížená, veď také sa stáva. Božemôj, to sú ustarostené úvahy. Veď Nela má iba osemnásť, nejde sa vydávať! Ale aj tak, nechce, aby jej pokladu niekto ublížil. A napokon, Nela nie je hlúpa a našťastie, svoje pocity pred ňou nezamkýna. Sú predsa kamarátky!

No! Dominik Dán stále leží neotvorený na paplóne a pri nočnej lampe sa jej myšlienky zasa zatúlali do vlastnej, chvíľami dosť boľavej mladosti.

X  X  X

Kristína mala trinásť, keď sa jej mama rozhodla, že takto sa to ďalej nedá. Mama bola taká prudká, vždy chcela mať pravdu a Kristíne bolo dakedy ocka aj ľúto, že je mama naňho taká a mala mu aj za zlé, že si všetko nechá. Veď mu nie raz vykričala, že je celkom k ničomu!

No a potom sa mama rozhodla, že to takto ďalej nejde a odišla od nich. Nie, ani náhodou, že mama si dcéru zoberie so sebou, pobrala sa sama a otec povedal, že išla k nemu. Nie všetko, ale vo svojich trinástich Kristína vedela mnohé pochopiť. Odišla k nejakému cudziemu mužovi a ešte povedala, že podáva žiadosť o rozvod. Že si berie iba svoje osobné veci a všetko necháva tu. Nič si nenárokuje. A Kristínka? Spýtal sa vtedy otec a ona iba pohodila hlavou, budem ti na ňu platiť, neboj sa! A potom prišla k nej, ty si už veľké dievča, celkom samostatné a my sa predsa budeme stretávať, nie?

Také drsné to bolo. Rodičia sa rozviedli a Kristínu dostal na papieri ocko. Veď  ona by aj tak ani za svet nešla s mamou za nejakým cudzím človekom. Ani za svet, veď ocko bol k nej aj tak lepší. Ako jej krásna a múdra mama!

Občas ju zavolala do nejakej cukrárne, aj sa vybrali do nákupného centra a kúpila jej nejaké veci a že teraz má dosť málo času, lebo pracuje na nejakom projekte a musí aj veľa cestovať, že sa dlhšie neuvidia, položila aj otázku – a čo škola?! Vlastne veľmi ani nečakala na odpoveď, lebo že už musí! Vlastne ju vôbec nezaujímalo, ako Kristína naozaj žije, či ju niečo netrápi, či sa nechce pochváliť s dačím zo svojho dievčenského sveta. A potom, keď sa mama druhý raz vydala, tie zriedkavé stretnutia s ňou boli už úplne o ničom a tak ich stopla sama. Nie, teraz sa mi to nehodí! Nemám čas! Veľa učenia! Veď mamu ani nezaujímalo, že si pre ďalšie štúdium zvolila povolanie zdravotnej sestry. Aj tak by iba ohrnula nosom.

Pravda, nebolo ľahké žiť bez mamy, takej naozajstnej, ale človek privykne. Ocko bol fajn, staral sa, aby jej nič nechýbalo. Dnes si uvedomuje, že ocko, ak aj mal nejaké vzťahy so ženami, tak boli diskrétne, aby jej nimi neubližoval, nestresoval ju a ten naozajstný pre ňou priznal, až keď bola dospelá, stála na vlastných nohách, to už vlastne vážne chodia s Igorom. A Kristína je dnes spokojná, lebo vie, že ocko žije spokojný život so svojou druhou manželkou, ktorú si Kristína obľúbila a aj Nela má k nej pekný vzťah, ako k pravej babičke. Lebo mama, tá sa celkom vytratila z ich života. Vraj sa odsťahovala kamsi do cudziny, pre Kristínu akoby zomrela.

Hoci v čase dospievania to pre ňu nebolo ľahké. Ocko tu bol vždy pre ňu, ale sú veci, s ktorými sa dievčatá zdôverujú, ak vôbec, tak iba maminým ušiam. Trápila sa kvôli tomu, ale iba potajomky, lebo ocka by to iste mrzelo. Vtedy si sľubovala, že keď raz ona bude mať deti, bude celkom iná mama, ako tá jej. Veď uznajte, ako môže jedna mama svoju dcéru vymazať zo života?!

A tak sa vôbec nehanbí za to, že je taká pyšná. Pyšná na to, aká je s Nelou kamarátka. Ktorá sa jej zverila aj s tým, keď dostala od jedného chlapca prvú pusu. Nela je fakt poklad! Keď sa vráti Igor z Nemecka, navrhne mu, že pozvú toho Davida. Na chlebíčky. Alebo pripraví svoje tvarohové krémeše?! Žiadne vypočúvanie, preboha! Iba tak!  A on bude môcť skontrolovať, porovnať, či Nela má krásne oči po nej!

Som ja ale blázon, pomyslí si Kristína, neotvorená knižka stále na paplóne. Ale veď aj vlastné myšlienky potrebujú svoj priestor, nie sú na škodu.

Mamií, som doma, začula z chodby Nelin hlas. Strčila hlavu do spálne. Film bol úžasný! A David tiež! Čítala si? Hej, usmiala sa Kristína a schmatla knižku.

 pozrieť časopis