Všetky naše časopisy nájdete aj v predajnach tlače.

Kaťa

Meno (stačí krstné)

 Kaťa

Odkiaľ ste?

Charkov

Koľko máte rokov?

31

Aká bola vaša práca na Ukrajine/vzdelanie?

Vlastním malý kozmetický salón, som kozmetička s maturitou.

Kde ste teraz?

Francúzsko

S kým ste?

So svojou 52 ročnou mamou a 10 ročným synom.

 

 

Kedy a prečo ste sa rozhodli odísť/zostať na Ukrajine?

Prvé týždne som sa veľmi odchodu bránila. Muž narukoval a ja som zostávala so synom sama doma. Nevedela som si predstaviť odísť, opustiť svoj salón a nechať muža samého tu. Ale keď sa v našom dome rozrinčali sklá na oknách z rakety, ktorá zasiahla dom oproti a syn sa pri každom zvuku sirény rozplakal, vtedy som sa rozhodla zobrať mamu a odísť. Prečkať vojnu kdesi v bezpečí v Európe a potom sa vrátiť.

 

Ako a čo prežívate teraz?

Sme už štyri mesiace vo Francúzsku. Mne aj mame dobrovoľníci pomohli nájsť si prácu. Máme šťastie, bývame spolu v jednej izbe s kúpeľňou a kuchynským kútom. Z našich dvoch platov si ju dokážeme platiť.

 

Ako ste sa zžili s novým prostredím?

No, ako v cudzine. Stále myslím na svoj domov, na svojho muža a na priateľov. Snažím sa. Kvôli synovi. On je tu šťastný. Chodí do školy a začal hrať futbal. Mám pocit akoby som žila život niekoho iného. Stále čakám, že sa prebudím a môj pôvodný šťastný život bude späť.

 

Čo vás najviac trápi?

Nechcem sa sťažovať, som vďačná, že nás Francúzi prijali a podporili. Ale viete-som tu cudzinka, všetko je pre mňa nové a iné. Pracujem vo výrobni jogurtov. Učím sa francúzsky, ale kolegovia sa z mojej francúzštiny posmievajú. Dnes som si na obed objednala pizzu, tak si ťukali na čelo, že aha, bláznivá Ukrajinka. Nemôžem zostávať po práci s kolegami a „utužovať kolektív“, lebo bežím za synom, potrebuje ma. Na jednej strane sa túžim vrátiť domov – náš dom ešte stojí, hoci je poškodený z dopadajúcich rakiet. Na druhej strane si uvedomujem, že by som mala žiť tento nový život. Hovoria, že dospelým je lepšie na Ukrajine a deťom tu, v Európe, v kľude a s novými možnosťami.

 

Čo vás najviac teší?

Teším sa, že syn si tu rýchlo zvykol, rád chodí na futbal a v škole má kamarátov. V noci sa mu ešte stane, že sa pociká, ale už je to čím ďalej menej. 

pozrieť časopis