Fakt čudesné hry

Z kuchyne vychádzala príjemná vôňa, Kamilovi jeho žena prisľúbila na víkendový obed jeho top jedlo, kurací paprikáš s domácimi haluškami. Za oknami nevľúdne aprílové počasie, studený vietor a do okien plieskajúci dážď, to sa človeku priam žiada čučať doma a leňošiť. Pravda, Kamilovi prílišné leňošenie nehrozí, sedí za počítačom na projekte, s ktorým finišuje a tlačí ho termín, ale akosi... Hľadá výhovorky, ako tú robotu nechať na popoludnie a... Nazrie do kuchyne, netreba ti s niečím pomôcť? Veronika sa zasmeje. Hľadáš si ospravedlnenie pre vlastnú lenivosť? Čo tvoj projekt?! Urob si kávu a práš k počítaču, lebo nedostaneš obed! Kamila sa zmocní príjemný pocit z takýchto dobromyseľných manželských prekáračiek, tľapne Veroniku po zadku, zapne kávovar, nazrie do hrnca pod pokrievku, uznanlivo zahmká, no, vonia to nádejne a už s pariacou sa kávou odkráča k počítaču.

Ale dážď plieska do okien a Kamilove myšlienky sa zatúlali ďaleko od pracovnej témy, ktorá sa neho škerí z počítača. Viac ho láka vychutnávať si pohodu domova a od toho ho neodradí ani tá hnusoba za oknom. Veronika je dobrá žena. Aj vysvedčenie jeho takmer štvrťstoročného manželstva je, no, ak nie výborné, tak chválitebné určite. Pred tými rokmi nešiel do toho s veľkými očakávaniami, ani tá láska nebola nejaká vášnivá, ak teda nejaká vôbec bola, to si musí popravde priznať, ale veci sa tak vyvinuli, teda ich vzťah sa tak rozvinul v dobrom smere, že nikdy ani na sekundu neoľutoval tento krok, ktorý urobil vlastne z akéhosi trucu, z urazenej hrdosti. Hoci vraj na také dačo sú náchylné skôr ohrdnuté ženy, ako chlapi. Ale naučil sa Veroniku mať rád a dobre sa mu tak žilo s týmto pocitom. Veronika je totiž jedna inteligentná, empatická, tolerantná žena, pracovitá, vtipná... Mal skrátka z pekla šťastie, s kým založil tento trucpodnik. Veronika o tom pravdaže nemá potuchy a Kamil nevidí dôvod, aby toto pred ňou zverejňoval. Veď sám sa snaží toto celé vygumovať z pamäti, ale celkom sa mu to nedarí, vedia prísť také chvíle, ako napokon tá dnešná, že to celé dosť naliehavo ožíva a prináša mu to mrzutosť, ktorú nasilu odháňa. Veď Veronika je skvelá manželka a to vôbec nechce zhadzovať iba na servis, aký poskytuje jemu, deťom, celej domácnosti bez toho, aby to komentovala nejakým hundraním, ako to mnohé ženy vedia, že všetko majú na krku. Kamil si nie raz povie, že si ju ani nezaslúži a potom pridá sebahodnotenie, veď ani on nie je na zahodenie manžel, rodinu finančne zabezpečuje predovšetkým on, Veronika z učiteľského platu veľa finančnej vody nenamúti, ale ich rodina si môže povedať, že žije na solídnej úrovni. Pravdaže nedočiahnu na tú oligarchickú, ale tiež sa nemusia zamýšľať nad každým eurom. A ich deti dostali kvalitné vzdelanie, lebo ako Kamil často zdôrazňuje, tam je základ.

Ozaj, deti! Kamil sa pred inými, ale ani sám pred sebou netají, že na dcéru Mariku má slabosť. Veď napokon, to takmer všeobecne platí, že otcovia trpia na svoje dcéry viac ako na synov, tým to vraj kompenzujú ich mamy. Ale veď, Marika si zaslúži. Krásne, múdre a slušné dievča, takú dcéru si každý muž vysníva, nie vždy to pravdaže vyjde, ale Kamilovi to vyšlo. Vynikajúca študentka, napokon, ani jej puberta nebola obzvlášť divoká, ako ho daktorí strašili, no iste, občas pretiahla večierku, ale nič také závažné, z čoho by mala Kamila bolieť jeho otcovská hlava. Potvorka, vedela to s ním, keď chcela od neho vymámiť niečo, zalíškala sa, pritúlila sa a keď to dosiahla, dala mu pocítiť, že je ten najlepší tatino na svete. Veronika to občas aj s nevôľou komentovala, tá si s tebou robí, čo chce, rozmaznávaš ju, ale Kamil sa iba bezstarostne zasmial, no a načo sú otcovia?! Na Sama bol tvrdší, tomu sa všetko len tak ľahko neprepieklo, ako jeho sestre, aj to vedel ofrflať, ale to všetko sa dialo v prijateľných medziach, vlastne vcelku príjemná rodinná atmosféra. Samo trošku na Mariku žiarlil, ale tí dvaja sa mali radi, veď jasné, Marika je staršia, tak si viac môže dovoliť.

Keď bola dcéra ešte malá, Kamil sa už hrozil chvíle, ktorá raz iste príde, že zjaví sa nejaký mládenec, nejaký fagan a bude si na jeho dcéru robiť nároky. Kým bola menšia, nahlas sa zastrájal, že si kúpi nejakú pušku a bude tých neodbytných nápadníkov odstreľovať. To bolo vtedy, keď také chvíle boli ešte vzdialené. Jeho žena Veronika sa iba smiala, si ty ale blázon, veď to príde, to je normálny život so svojimi zákonitosťami. Čo chceš, aby naša krásna dcéra ostala na ocot?!

Veď toto! A je to tu! Občas sa u nich zjavili nejaké zelenáči a potom z Marikinej izby išiel chichot a hlasná muzika a Kamil mal sto chutí vtrhnúť tam a robiť poriadky, ale Veronika ho brzdila, zbláznil si sa?! Veď sú mladí a bavia sa, čo je na tom zlé?! Zožierala ho otcovská žiarlivosť, ale dokázal sa premôcť a spacifikovať ju. Čo ty si nebol mladý? Smiala sa jeho žena. Marika má napokon svoje roky a právo... Prestaň, čuš už, vedel sa v také chvíle aj oboriť na Veroniku.

Áno! Bol mladý. Tak, ako tí dvaja, čo boli s Marikou v izbe, že Fedor a Rasťo, predstavili sa, ešteže že sú dvaja, tak hádam tam nepríde k niečomu... Nechce na také myslieť. Marika sa k nemu vedela pritúliť, aj porozprávať, že čo na fakulte a ako skúšky, a že by potrebovala nejaký nový jarný outfit, ale ten svoj  osobný, najsúkromnejší život pred ním neotvárala a to ho žralo. No čo chceš, aby sa ti zverovala, od koho dostala pusu?! No Kamila jeho žena takými poznámkami vedela dosť vytočiť. A ešte dodala, nebuď taký morózny žiarlivec! To sa nenosí!

Veď to! V takých chvíľach vyskočí pred neho jeho mladosť, aj keď to chce vytesniť z hlavy. Natália! Nie žeby pred ňou nemal za sebou nejaké flirty, také nezáväzné vzťahy s dievčatami, ale Natália mu vliezla pod kožu. Krásna, sebavedomá, múdra. Domotala mu hlavu natoľko, že vtedy mu hrozilo opakovanie ročníka, nevedel sa na nič, okrem nej, sústrediť. Videlo sa mu, že ona to cíti presne tak, ako on, úplne sa ponoril do toho vzťahu, až tak, že začal hovoriť o spoločnej budúcnosti a ona ho vôbec nezahriakla, smiala sa, jasné, zlatino! Aj ja teba ľúbim! Kamoši mu ju závideli, že to je teda baba! Boli to takmer dva roky plné vášne, svet bol gombička a celé sa to zrútilo chvíľu pred jeho promóciou. Natália ostala nervózna a potom z nej vyliezlo, že jej to mešká a že bola u doktora a teda je to úplne nanič, je v tom a že to je hrôza, takúto komplikáciu nečakala a... Kamil sa k tomu postavil chlapsky, nič sa nedeje, budú mať dieťa, skrátka že sa zoberú o niečo skôr a všetko bude ako má byť, ale... Natália, jeho láska, ani počuť. Ona sa rozhodne necíti na to, aby si teraz takto skomplikovala život, necíti sa na to, takáto mladá usadiť sa a starať sa o decko, už sa dohovorila s doktorom, pôjde to preč! TO? Kamil nechcel veriť vlastným ušiam. Že pôjde TO preč! Prosil, sľuboval, lásku vyznával. On, ktorý bol pred Natáliou považovaný za takého playboya. Nepomohlo. Natália mala zrazu celkom inú tvár a urobila si po svojom. Zbavila sa tehotenstva a zbavila sa aj Kamila. Zbláznil si sa?! Ja a vydávať sa?! V ktorom storočí to žiješ?! Skrátka koniec! Kamil dostal také kopačky že až. On, ktorý si namýšľal, že jeho nič také v živote nemôže postretnúť. A teda ranilo ho to, bolelo že až! Učil sa nemyslieť na ňu, vygumovať ju, veď on predsa nie je žiadny chudák, aby ho jedna žena takto odkopla, ponížila a ešte za takých okolností. Pravda, trvalo to, trvalo to poriadne dlho, až to urážalo jeho chlapské sebavedomie. Kto by mal v takej situácii radosť z vlastnej promócie? Tváriš sa ako na pohrebe, povedal mu vtedy jeho brat.

Trvalo to. Kým sa ako tak z toho, z tej bolesti vylízal, ale veď nebude skákať z okna, aj keď stále nevedel pochopiť, prečo mu to jeho láska Natália urobila. To sa celý čas pretvarovala?! Riadne prešibaná, nezaslúži si, aby sa kvôli nej zožieral. Trvalo to, kým prestal na ňu myslieť intenzívne. Ale úplne sa od myšlienok na ňu neodstrihol. Ale našťastie musel riešiť aj praktické otázky svojho ďalšieho života. Dostal zaujímavú prácu, po akej profesionálne túžil, uspel v konkurze. A zažral sa do nej. Venoval jej viac ako na sto percent. Natália v ňom stále bola, ale už bledla. Vraj odišla niekam do zahraničia, dakto mu povedal, že s nejakým chlapíkom, dakto, že sa tuším aj vydala. Nech! Nestojí mu za myšlienky, zľahčoval si to. A vari dva roky potom stretol Veroniku. Sympatická, vľúdna, milá. Nie, nepociťoval také chvenie, ako pri Natálii, ale zakázal si porovnávanie. Bolo mu s ňou príjemne, nenudila ho a tak si povedal, že to urobí. Ožení sa s ňou. A Veronika súhlasila. Naučil sa mať ju rád a vlastne... Takmer štvrťstoročné manželstvo, bez nejakých fatálnych búrok, dve vydarené deti, vlastne úspešná kariéra, tak čo človek môže chcieť?! Ale tie kopačky, ktoré mu uštedrila jeho láska Natália, tie tak stále driemajúco zožierajú, aj keď je ho jeho tajomstvo. O nej, o tej Natálii nevie toho veľa. Žiadny kontakt. Iba že sa vydala za nejakého pracháča, to sa dopočul, žije v nejakej vile v satelitnom mestečku a tuším má aj nejaké decko. Hotovo, nezaujíma ho to. Dosť bolo pitvania sa v sebe! Z kuchyne vonia Veronikin paprikáš, dajú si obed, a potom sadne k počítaču a projektu. Termín tlačí.

      X  X  X

Ale život dokáže rozohrať všelijaké prečudesné hry a človek sa v nich ocitne v úlohe štatistu. To sa prihodilo Kamilovi. Jeho milovaná dcéra zrazu začala byť dôvernejšia, že tatino, ten Fedor, vieš, ten chalan, tak to to nie je len kamarát, skrátka, veci sa majú tak, že sa tuším budem musieť vydať, vieš, akosi... No som v tom a teda Fedor žeby prišiel k ním tak oficiálnejšie, na nejakú večeru, alebo tak, veď si sám raz povedal, že je celkom sympatický, tak prosím ťa... Nekomplikuj aj tak dosť komplikovanú situáciu, on má svoj byt, tatino, ja som už veľké dievča, tak prosím ťa...! Nevybuchol. A Veronika prijala informáciu pragmaticky.  Mohla si ešte počkať, no ale... si už veľké dievča! Ty moja budúca mamina. Tak ho teda pozvi na večeru. Kamil nevybuchol, ale nemal k tomu ďaleko. Blyslo mu hlavou, že je Marika presne v takom veku, ako bola Natália, keď to dala preč!

Veď áno, večera bola celkom príjemná, ten Fedor to mal v hlave pekne poukladané a na Marike visel, to bolo neodškriepiteľné. Že je lekár a robí si atestáciu z chirurgie a Veronika hneď, to je fajn, budeme mať v rodine lekára. Mladý to zobral s humorom a na Marike visel, to je fakt. Ibaže potom debata zabŕdla aj do rodinných záležitostí, akože čo jeho rodičia a tak, či s tým súhlasia a on že má rodičov veľmi fajn, iste si budú rozumieť, otec je trošku introvert, ale mama je zábavná, áno, musia si spolu všetci sadnúť a prebrať podrobnosti a... Ďalšia informácia už bola ako výbuch bomby. Lebo z nej bolo jasné, že Fedorova mama je Natália, Kamilova bývalá a nešťastná láska. Po tej bombe Kamil stíchol a že si ide na balkón zapáliť.

No čo on má teraz urobiť?! Dráždila ho myšlienka na revanš. Navrhnúť dcére, aby to dala preč, aby tomu doktorkovi dala kopačky, nech si nemyslí? Zdravý rozum našepkával, že to teda v žiadnom prípade, lebo stratí dcéru a predsa... Nemôže použiť pravdivý argument, že prečo! Má sa tváriť akože nič, predstierať oficiálne zoznámenie s budúcou svatkou, alebo... Veď to je podraz aj pre Veroniku, tá o jeho tajomstve netuší. Čudesná, ale dosť zákerná hra, ktorú mu život rozohral. Hlava mu išla prasknúť.

Vrátil sa z balkóna a povedal, že mu nie je dobre, aby ho ospravedlnili, že si musí ľahnúť. To máš z toho fajčenia, pokarhala ho Veronika. Dodal ešte, dohodnite všetko potrebné bezo mňa, súhlasím so všetkým. A ešte, že tešilo ma, mladý muž.

Tak takto to je. Bude sa musieť zoznámiť s budúcou svatkou Natáliou. Budúci zať povedal, že je zábavná. Ten život! Hlava mu ide prasknúť.

pozrieť časopis