Skutočné príbehy 3/19

Slastný pocit pre Vandu...

Vanda sa na svojho vodiča milo usmiala. Nemusíte ma čakať! Vďaka, povedal on. Ráno ako zvyčajne? Prikývla. Tak dobrú...

Zbadala ho hneď. Postával v pasáži pred reštauráciou, ó, áno, je to gavalier, v ruke veľká kytica. Úsmev. Bozkáva ruku. Som šťastný, že si prišla, vyzeráš výborne! Od školy si sa nezmenila! Mám na mysli roky, pravdaže. Pôjdeme? Objednal som stôl v takej diskrétnejšej polohe. Samá zdvorilosť, samá lichôtka. Panebože, toto je ten nafúkanec z céčky o ročník vyššie? Ktorý ju, Vandu nikdy nepovažoval za dostatočne zaujímavú ani na to, aby ju pozdravil?!

Pravdaže bude niečo chcieť. Odkedy sa Vanda stala niekým, takpovediac dosť známou aj vo verejnosti, zrazu sa k nej hlási iks ľudí. Bývalí spolužiaci, bývalí spolupracovníci z bohatej plejády jej bývalých pracovísk, rôzni treťostupňoví bratanci a sesternice. Isteže! Mohla by ich odmietať. Byť hluchá a slepá. Ale ona nie! Ona si ten čas nájde. Pristane na stretnutie, trebárs ako dnes, v exkluzívnej reštaurácii. Každý máme nejakú slabôstku. Vanda tiež. Prižmúri oči a vychutnáva svoju pozíciu. Dakedy ani nepočúva, čo jej hovoria, s čím ju obťažujú. Dosť slastný pocit. Celé roky ju všetci mali za chuderu. Za nímanda! Za žalobabu a podrazníčku. No prosím...! A teraz, či by bola taká láskavá...či by si našla chvíľku času, má ho iste málo, ale predsa...Drahé kytice a bozkávania rúk! Do popuku! A slastný pocit navyše. Prečo by si mala nechať ujsť?! A napokon, prečo by človek v jej postavení nemal byť vídať v luxusných reštauráciách?!

Aj dnes. Drahý Ondrej je vlastne stále, obrazne povedané, v predklone. Dlho sme sa nevideli, Vanda! Ozaj, môžem ti vlastne ešte tykať?! Vanda chvíľočku mlčí, ako keby premýšľala, potom sa blahosklonne usmeje. Tento postup je účinný, prinesie chvíľku napätia. Jasné, že áno! A ďalšia lichôtka. Si skvelá žena, nepotrpíš si na formálnosti. Tak, čo si dáme?! Vieš, ja mám rád takú uvoľnenú atmosféru.

Tak si objednali a čašníci v luxusnej reštaurácii už začínajú nosiť na stôl vyberané lahôdky v pohároch i na tanieroch.

Áno, večer začína fajn. Vandu začína zožierať zvedavosť. Veď tento bývalý nafúkanec z céčky ju iste nepozval kvôli honosnej večeri a kvôli lichôtkam. Už-už mu chce povedať, tak čujme, Ondrík, o čo ide?!

X  X  X

Najprv taká povinná jazda dvoch ľudí, ktorí sa pred rokmi poznali na škole a odvtedy sa nevideli. Odhalenie rodinného pozadia. Manželskí partneri a deti. Ich, aách, oóch! Tak ty máš dve detičky, Vanda?! No ty musíš mať sakra šikovné deti, ak sú po mamičke! Vieš, v tebe dakedy akoby čosi utajene driemalo. Čakalo sa svoju príležitosť! A ja som nikdy nepochyboval, že tá príde! Keď som prvýkrát o tebe čítal v novinách, povedal som si, aha, už je tu, prišiel Vandin čas!

Vanda prižmuruje oči. Má tento nafúkanec šťastie, že s ním prišla do zriedkavého styku iba v škole a jediným prehreškom voči nej bola iba jeho nafúkanosť a to, že ju vlastne ignoroval. Ale nedávno sedela v inej luxusnej reštaurácii s iným chlapíkom, za ktorým pred pár rokmi drala telefóny a schody a vlastné nohy. Zaujímala sa o jedno miesto, mala pocit, že má  šancu trošku sa vyšvihnúť vyššie a chlapík vyzeral byť ústretový a sľuboval, dal sa hostiť a...Napokon sa dal pred ňou zatĺkať, až natoľko, že sama pochopila, že týmto smerom je jej námaha márna. Z miesta pravdaže nič nebolo a chlapík sa po toľkých isto-istých sľuboch, odvolávaniach sa na konexie na najvyšších miestach zatĺkal, zdekoval, aby jej to nemusel povedať do očí. A on, ten chlapík sa jej nedávno ozval a úplne pokojne jej pri večeri povie, že jej vlastne urobil veľkú službu, lebo vtedajšia garnitúra padla a to jej v dnešných časoch uľahčilo vzostup. A že on teraz podniká a potreboval by pomôcť s nejakými solídnymi, veľkorozmernými objednávkami. Veď ty máš teraz styky, Vanda a pravdaže aj vplyv, ja to predsa nechcem zadarmo, chápeš!

Vanda vtedy nepochybovala, že by išlo o slušné peniaze. Naučila sa v tom chodiť. Nezaložila si firmu na lobing, to je iba taká bokovka. Ale tento chlapík ju dožral. My sme si niekedy potykali?! Na tvár nahodila prísny výzor. Chlapík zaklipkal očami. Bol som presvedčený, tak prepáčte, pani Vanda! Vanda vo svojej dnešnej pozícii rada dostávala ľudí do rozpakov, takpovediac ich s chuťou zrážala na kolená. Čo si to vlastne dovoľujete?! Vy mi tu ponúkate nejaký úplatok?! Vy nechápete, že táto spoločnosť a ja v nej uplatňujem program čistých rúk?!

Chlapík zmeravel, zamračil sa. Ale veď vy ste mi vtedy, pred časom tiež ponúkali! Chápte, moja firma sa dostala do úzkych a viem, že bez známostí...Zabudnite na to, povedala Vanda ľadovo. A teraz prepáčte, prešla mi chuť na večeru!

Aj to bol vtedy slastný pocit. Víťazne odplávať od stola a nechať pri ňom chlapíka s vyrazeným dychom. Hlupák jeden! Tak je to. Každý chvíľku ťahá pílku! Azda si len nemyslel, že povie zopár ťuťu-muťu a nejakú sumu k tomu a ona bude zaňho lobovať pri objednávkach. Ha-ha! Cestou povedala čašníkovi, aby jej zavolal taxík.

X  X  X

A Ondrejko rozpráva a rozpráva. Také somarinky, spomienky zo školy, na mladosť, povinná jazda už trvá akosi dlho! Vanda pije opatrne. Nechutí ti toto víno?! Ale áno, no ja zvyknem tak pomaličky. Nenápadne pozrie na hodinky. Azda sa neponáhľaš?! To sa s obavami v hlase spýta Ondrej. No, čas pokročil! Ondrej sa zhlboka nadýchne. Iste si uvedomil, že už nemôže strácať čas.  Slastný pocit pre Vandu. No tak vieš, tak som si myslel, že ty, keď si teraz na takej pozícii, pohybuješ sa vo vplyvných kruhoch, každého poznáš, každý pozná teba, skrátka, rád by som ťa požiadal o láskavosť.. Vieš, ako to chodí dnes, bez vplyvných známostí sa človek nepohne z miesta a ja som taký politicky neutrálny človek, ale s výraznými podnikateľskými bunkami a situácia je dnes riadne komplikovaná a...Čo potrebuješ?! Vanda ho drsne prerušila. Aby som bola úprimná, hneď som vedela, že si ma dnes sem nepozval kvôli tomu, aby sme sa porozprávali o škole, kde si ma takmer nepoznal! Tak! Udrieť treba rovno. Rozpaky, ktoré prídu takmer okamžite, tie si treba náležite vychutnať.

Ale prosím ťa, Vanda, no tak, niečo si zle vysvetľuješ a...Poďme k veci, pokračovala Vanda v drsnom tóne, čo potrebuješ?! Vo svojom vnútri je už rozhodnutá, že mu pomôže. Prečo nie! Ten chlapík predtým to bola skôr výnimka, ona nemá vo zvyku každého odmietať. Bude ju to stáť pár telefonátov, veď sa naozaj pohybuje vo vplyvných kruhoch, ktoré majú pod kontrolou vplyvné páky. A potom, príjemnejšie sa žije, ak je prítomná väčšia kôpka peňazí. Na tom ona nevidí nič zlé. Nikdy sa už nesmie vrátiť čas, kedy žila ona a jej rodina od výplaty k výplate a všetky nákladnejšie veci išli na pôžičku. Dosť bolo biedy! A výslnie tiež netrvá večne, treba myslieť dopredu!

Al nech si zasa Ondrejko nemyslí, že mu skočí na nejakú almužnu! Pozná ona svoju terajšiu cenu! Ako sa Ondrej potí vo vlastnej šťave, ako hľadá čo najvhodnejšie slová, aby ju uvaril. Ona je už rozhodnutá. Zorka, jej dcéra študuje na vysokej, a zišlo by sa jej vlastné autíčko. Ondrejove decká iste jazdia vo svojich autách. Ale ak by ju chcel vybaviť nejakou smiešnou sumou, tak je na strašnom omyle!

Pri vyslovovaní svojich požiadaviek sa naučila nerobiť nijaké okolky. Napokon, medzi štyrmi očami sa čosi povie a to čosi sa v prípade potreby dá vždy odtajiť, tento si ju iste nenahráva a napokon, to nie je nijaký dôkaz, nejaká nahrávka.  Zatiaľ k ničomu takému nedošlo. A aha, zdá sa, že to autíčko Ondrejovi predsa len nevyrazilo dych. Jasné, v poriadku! Jasné! Ešte pár viet o praktických postupoch a je po večeri. Ondrej platí sumu, ktorá je vyššia, ako Vandin voľakedajší mesačný príjem. Dá zavolať taxík.

Tak fajn, bol to príjemný večer, lúčia sa pri taxíku. Ozvi sa o dva týždne! Tak platí!

Ale áno, bola to celkom príjemná večera, hoci vlastne pracovná. Vandu slastný pocit neopúšťa...

  

 

 

pozrieť časopis